MENU
klinika

Nga Edvin Kulluri

Kush dhe pse shqetësohet nga një parti e djathtë, jashtë kontrollit të Sali Berishës!

10.07.2024 - 11:00

Qe pas vendimit te Gjykates se Apelit qe njohu Kuvendin e 11 dhjetorit si legjitim, ne Partine Demokratike Zyrtare (sic e quajne mediat) ka patur dy opsione per vazhdimesine e ketij grupimi. I pari i perfaqesuar nga ish kryetari i PD Lulzim Basha dhe i dyti nga nje grup ish drejtuesish te tjere perfshire dhe veten.

Lulzim Basha ka artikuluar keto opsione: 1) Vendimi i GJA ishte “skandaloz” dhe per kete arsye duhet bere rekurs ne Gjykaten e Larte; 2) Ne jemi Partia e Demokrateve Euro-Atllantike dhe rrjedhimisht Kryetar i kesaj partie; 3) Partia do marre pjese ne zgjedhjet e 2025!

Grupi i ish antareve te kryesise kane artikuluar keto opsione: 1) Rekursi mund te behet por eshte nje rruge qe nuk con askund per shkak te kohes se gjate qe mund te marre shqyrtimi nga GJL dhe nese e pranon (c’ka ka pak gjasa te ndodhe) rekursin. C’ka do ta kthente ceshtjen per shqyrtim ne GJA me rrezikun e zvarritjes pertej zgjedhjeve te 2025 ose shume prane tyre, c’ka nuk le kohe per pergatitje. Ky opsion permban rrezik te larte ne kufijte e te luajturit bixhoz me elektoratin e PD qe nuk voton Berishen dhe grupimin e tij; 2) Deputetet e ish PD Zyrtare duhet te dorehiqen nga Grupi Parlamentar i PD pasi jane automatikisht deputete nen drejtimin e Berishes dhe Bardhit duke shkelur tere angazhimin e tyre 3-vjecar; 3) Duhet krijuar partia e re qe ne fakt eshte vazhdimi i angazhimit te ndermarre qe nga 8 shtatori i vitit 2021!

Pak analize se cfare opsionesh jane hedhur nga te dyja palet. Pervec shemtise dhe banalitetit se fotomontazheve apo ndonje shkrimi ne nivele amatoreske, diferenca mes dy opsioneve eshte vetem 1! Do i nenshtrohet ky grupim Berishes sic kerkon Basha duke ja lene fushen politike bosh, per sa kohe qendron ne grupin e tij parlamentar dhe nuk themelohet nje parti, apo rruget e ndara per shkaqe te modeleve te ndryshme te te berit politike do vijojne te jene qartesisht te tilla?

Deklarimi i disa prej nesh per te vazhduar rrugetimin permes krijimit te nje partie te djathte dhe te qarte, natyrisht qe pikesepari nervozon Sali Berishen. Ai nuk eshte dhe s’mund te jete alternative per sa kohe ne 14 maj humbi gjithe bastionet e PD ne veri te Shqiperise. Te tjerat diheshin. Por Berishes i duhet monopoli i opozites qe ne fakt eshte relike e PD dhe jo PD qe perfaqeson ndonje vlere te se djathtes. Dhe faktikisht Berisha nuk ka sulmuar permes mediave dhe njerezve te tij, por permes Euro-Atllantikut pa parti.

Te mbash zvarre me parti imagjinare dhe rekurs te pamundur demokratet qe nuk votojne PD e Berishes, eshte sherbimi me i mire qe mund ti behet Berishes dhe Rames qe do Berishen si karte e djegur ne krye te opozites. E nderkohe biznesi u ecen vaj.

Te shkosh drejt nje partie opozitare te qarte qe mund te mbledhe rreth vetes njerez dhe mbi te gjitha vota kunder establishmentit aktual te vellezerve, djemve apo kuneterve te 3 kryetareve aktuale (2 me parti, 1 edhe pa parti) mund te jete e vetmja zgjidhje per te shkuar ne 2025 me alternativa te pakapura nga ky sistem i felliqur klientelist.
P.S. Dy fjale per Kryetarin Euro-Atllantik. Se pari Kryetar je kur drejton nje parti te regjistruar ne gjykate dhe jo ne Facebook apo salla konferencash. Se dyti, kur forumet e nje partie te zgjedhin bazuar mbi nje statut. Akoma dhe sot ne Gjykaten e Tiranes nuk ka asnje Parti Demokratesh Euri-Atllantike te regjistruar e aq me pak statut e kryetar sic kerkon ligji. Vetem Berisha veteshpallej kryetar i PD nderkohe qe ishe ti Kryetar. Tani po shkembeni rolet. Se treti megjithese SHBA te mbeshteten politikisht pasi u perjashtua Berisha nga Grupi Parlamentar, nuk u be asnje perpjekje serioze per tu perballur me Berishen. C’ka e beme ne qe duam nje parti. Pasi nuk dole gjate Foltores te perplaseshe ne baze, e dhe doreheqjen 1 vit dhe u riktheve duke u keqardhur per Berishen me shume se vete familja e tij, nuk kishte Euro-Atllantik qe te besonte se ishe ndare nga Berisha. Perkundrazi! Ndaj Euro-Atllantizmi yt eshte thjeshte nje luge bosh nga ato qe nxjerr nga brezi sa here i duhet Berishes. Mesa duket zjarrefikesi eshte puna me e mire qe mund te besh. Sa me Ramen, sa me Berishen.

Kete here po mjaftohem me kaq! Por sic ka treguar koha, humbesat nuk behen kurre fitues. Por edhe kjo eshte nje pune, megjithese me humbje! Suksese ne jete!

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN