MENU
klinika

Si e sulmoi Moska spitalin e Kievit

OKB dhe 007-at ukrainas demaskojnë Rusinë

10.07.2024 - 09:01

Për Joe Biden sulmi me raketa në spitalin e fëmijëve në Kiev është një “kujtues i tmerrshëm i brutalitetit të Rusisë”. Kremlini u përgjigj i mërzitur dhe fajësoi qeverinë ukrainase për atë që ndodhi. Në fakt, nga Moska, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Maria Zakharova, drejtoi gishtin nga Ukraina, duke akuzuar Volodymyr Zelensky për shfrytëzimin e episodit për qëllime propagandistike. Kremlini, siç ishte parashikuar, mohoi kategorikisht akuzat sipas të cilave Rusia kishte sulmuar një spital për fëmijë në Kiev.

Zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov e deklaroi këtë në një konferencë për shtyp një ditë pas sulmit masiv me raketa të kryer në disa qytete në Ukrainë, përfshirë kryeqytetin, i cili kushtoi jetën e dhjetëra njerëzve. “Ne vazhdojmë të këmbëngulim: ne nuk kryejmë sulme ndaj objektivave civilë, sulmet kryhen në infrastrukturë kritike, në objektiva ushtarakë që janë në një mënyrë ose në një tjetër të lidhur me potencialin ushtarak të regjimit ,” tha Peskov, cituar nga Ria Novosti. 007-at e Kievit kanë ide shumë të ndryshme. Shërbimi ukrainas i informacionit tha se Kievi ka mbledhur prova që konfirmojnë se raketa që goditi spitalin ishte me të vërtetë ruse.

Sipas ekspertëve, ishte një sulm i shënjestruar nga ushtria ruse. Përveç rrënojave të raketës, kjo dëshmohet edhe nga analiza e vendit të goditjes, rruga e fluturimit të raketës, natyra e dëmit të shkaktuar, raportojnë të njëjtat burime. Por çfarë ndodhi në orët e fundit? Një sulm ajror rus, më i madhi në muaj, goditi qytetet e Kievit, Dnipro, Kryvyi Rih, Slovyansk, Kramatorsk, duke shkaktuar mbi 30 të vdekur. Moska ka lëshuar raketat hipersonike Kinzhal, më të shpejta se zëri, duke e bërë të vështirë kapjen e tyre.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


NATO i tregon 'dhëmbët' Serbisë

‘Blindohet’ Kosova para zgjedhjeve në Veri