MENU
klinika

Projekti kyç në Beograd

“Operacioni” i SHBA-së po ndan Serbinë nga Rusia

10.07.2024 - 14:19

Dje, “Financial Times”ka publikuar një artikull në lidhje me prishjen e ndërtesës së vjetër të Shtabit të Përgjithshëm në Beograd dhe marrëveshjen e arritur midis autoriteteve serbe dhe dhëndrit të Donald Trump, Jared Kushner, që kompania e tij të ndërtojë një hotel luksoz në atë vendndodhjn. Gazeta shkruan se “marrëveshja është një rast studimor se si një vend i vogël i paangazhuar mund të përgatitet për kthimin e mundshëm të Trump në Shtëpinë e Bardhë, dhe se ajo gjithashtu pasqyron fokusin e shtuar të Perëndimit ndaj Serbisë në një kohë kur ndarja nga shpirti i saj binjak historik, Rusia, u bë prioritet”.

Media sjell në vëmendje se prej 25 vitesh, në rrugë të ngarkuar në qendër të kryeqytetit serb dominon granata e nxirë e Ministrisë së Mbrojtjes së ish-Jugosllavisë. Ai u la qëllimisht ashtu siç ishte pasi u shkatërrua nga bombat e NATO-s në vitin 1999 gjatë luftës në Kosovë. Megjithatë, tani kjo faltore e nacionalizmit serb duhet të rrënohet dhe të shndërrohet në një kompleks hotelesh dhe apartamentesh vezulluese. Investitorët janë, nga të gjitha vendet, nga Amerika, një kundërshtar i vjetër i Beogradit, duke marrë parasysh ndërhyrjet për të penguar agresionin serb.

Projekti i Kushner

Jared Kushner, dhëndri i Donald Trump, kryeson Affinity Partners, fondin e investimeve të mbështetur nga Arabia Saudite pas marrëveshjes dhe Richard Grenell, një ndihmës i shquar i ish-administratës Trump që mban lidhje të ngushta me ish-presidentin, të cilin ai e ndërmjetësoi atë. Sipas “Financial times”, marrëveshja është një rast studimi se si një vend i vogël i paangazhuar mund të përgatitet për kthimin e mundshëm të Trump në Shtëpinë e Bardhë, thonë analistët. “Ai pasqyron gjithashtu përqendrimin e shtuar të Perëndimit ndaj Serbisë në një kohë kur ndarja nga shpirti binjak historik, Rusia, është bërë prioritet”, shkruan media britanike. Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë që nga viti 2017, këmbëngul se marrëveshja është tërësisht një sipërmarrje biznesi. “Jam shumë krenar për këtë”, thotë ai për “Financial Times”.

Grenell si ndërmjetës

“Por marrëveshja duket gjithashtu haptazi politike; palë e kundërt është ende shteti serb”, shkruan “Financial Times”. Kjo e vendos Vuçiçin në një pozicion për të pasur një marrëdhënie të ngushtë me Shtëpinë e Bardhë nëse shoku i tij populist nacionalist, Trump, fiton zgjedhjet në SHBA në nëntor. Grenell, një aleat i hapur i Trump, i cili përmendet si sekretar i mundshëm i shtetit nëse ish-presidenti fiton një mandat të dytë, së pari hodhi idenë e një investimi të tillë në Beograd kur ai ishte i dërguari i Trump për Ballkanin. Ajo ishte e lidhur me një vizion më të gjerë të inkurajimit të investimeve të SHBA në Serbi për t’u përpjekur të lidhej me sferën perëndimore të ndikimit dhe të dobësonte marrëdhëniet me Rusinë, sipas njerëzve të përfshirë në marrëveshje. Grenell pëlqen ta paraqesë atë si një mënyrë për të ndihmuar marrëdhëniet SHBA-Serbe të lëvizin nga e kaluara, duke i bërë jehonë investimeve të SHBA në Tokio pas vitit 1945. “Besoj se kemi ndërmarrë hapa të rëndësishëm në tërheqjen e Serbisë nga ndikimi i Rusisë dhe Kinës dhe afrimin me SHBA-në”, tha ai për FT.

Lidhjet me Rusinë

Në Evropë, Vuçiç, i cili ka dominuar politikën e brendshme dhe rajonale për një dekadë, tre vjet si kryeministër serb dhe më pas shtatë si president, shihet si një “vegël”, për të luajtur kundër Amerikës dhe BE-së kundër Rusisë dhe Kinës. Edhe ndërsa punonte me aleatët e Trump, dhe gjithnjë e më shumë me administratën Biden, Vuçiç kultivoi një marrëdhënie me rivalen e Amerikës, Kinën, për investime. Ai gjithashtu ruajti lidhjen sentimentale të Serbisë me Moskën, megjithëse kryesisht përmes prokurave dhe duke mbajtur në distancë presidentin rus Vladimir Putin. Nacionalistët serbë, një forcë e fuqishme në politikën e brendshme, e shohin Rusinë si një shpirt binjak sllav. Serbët kanë një dashuri “të llogaritur” për Kinën, thotë Srđan Bogosavljević, një studiues kryesor i opinionit publik në Serbi, dhe një dashuri “irracionale” për Rusinë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Merr fund “politika me 2 karrige”

Rusia e ka vendosur “me shpatulla pas muri” Serbinë