MENU
Nga Sulejman Gjana

“Shqipëria, vetmia e një fati”

Nga Lis Bukuroca

Entropia sociale dhe shkaktarët

Rugova nisi me sukses ndërtimin e Pallatit, që e quajmë Pavarësi. UÇK i vuri kulmin...

Nga Petrit F. Zeneli

Mos guxojë njeri të prekë Grabockën e Vakëfeve të Korçës!

Historiani i njohur Petrit Zeneli, ka drejtuar së fundmi një thirrje kundrejt qeverisë, Bashkisë Korçë...

Lufta e Kosovës

Si e mundi Serbinë, Wesley Clark?

Opinion nga Sylë Ukshini Nëntëmbëdhjetë eprorët nga nëntëmbëdhjetë shtetet ushtruan presion mbi kryekomandantin V. Klark...

Nga Salih Mehmeti

Cilado të ishin motivet e bombardimeve të NATO-s, ato shkatërruan mini-imperializmin serb

Për mu bombardimet e NATO-s kanë përfundue në momentin kur nuk u pranue ideja e...

Nga Endri Shabani

Takim me “diktatorin”

Ishte një mbasdite normale e vitit 2003. Unë, ende një adoleshent, po sorollasja librin e...

Nga Mentor Nazarko

Meta-Hajdari, dy akte paralele!

Së fundmi, jeta politike dhe sociale e vendit u dominua nga dy ngjarje: -Bashkimi i...

Opinion

Kosova duhet liruar, sërish!

Nga Behgjet Pacolli Zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i punëve të jashtme të Kosovës “Këshilltarët...

Nga Veton Surroi

Radio Kishnjevi në xhungël

1. Ka qenë një punëtor i Radio Kishnjevit, më thoshte dikur një shqiptaro-amerikan që kishte...

Nga Shpëtim Nazarko

A e ndihmon dot Rama, si më 18 maj, Bashën?

Në horizontin që duket i mbushur me krizë dhe opozita mallkon Ramën dhe kërkon ikjen...

Nga Ardian Koci

Kalaja e Boshtovës dhe historia e lashtë rreth saj

Kalaja e Boshtovës. Ndërtuar pranë grykës së lumit Shkumbin në shekullin XV. U ka shërbyer...

Nga Përparim Gjeka

Platforma Anti-Tranzicion ne Shqipëri

Polarizimi i shoqerise ne Shqiperi eshte duke kapur nje nder kulmet me te larta ne...