MENU
Nga Salih Mehmeti

Mesazhi urimi i një shoku të ministrit të jashtëm të Kosovës!

Nga Mentor Nazarko

Dilemat e ndërrimit të gjysmës së skuadrës qeveritare

Me lëvizjen e fundit të ndërrimit të thuajse gjysmës së vet të ministrave më të...

Nga Astrit Patozi

Kur kaligula të shfaqet në trajtën e Jezu Krishtit

Të gjithë po merren me formën dhe me detajet, por gati askush me thelbin. Edi...

Opinion

E bukura Griseldë, e veshur si nuse

Në Kurbnesh, te shtëpia e Griseldës së vrarë në Laprakë, ishte krijuar qysh në mëngjes...

Rezart Prifti

Heronjtë e munguar të një proteste (një kronike e munguar)

Që në moshë të herët duke patur një pavarësi të çuditçme, kisha një liri që...

Opinion

A jemi dhe sa jemi të (a)politizuar /(a)politism/, si shoqëri ?

Prof.dr.Fadil Maloku, Sociolog nga Prishtina 1. Fenomeni që është duke e përcjell këmba këmbës procesin...

Nga Mentor Nazarko

A do ta rishpikë Rama vetëveten ?

« Ne synojmë ta telendisim Ramën, t’ja zvogëlojmë legjitimitetin, në mënyrë që ai të humbë...

Igli Tola

(S) Kemi lek për arsimin…

Teksa protesta e studentëve vijon të marri vëmendje dhe suport në masë nga shoqëria, e...

Opinion

Varfëria e trashëguar me shekuj

Nga Fahri Xharra  “Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në...

Opinion

Sllavët u islamizuan më shumë se ne.. dhe na islamizuan dhe ne

Nga Sali Mehmeti  Thojshin që islami e krijoi nji digë mbrojtëse kundrejt sllavëve në veri,...

Nga Astrit Patozi

Pushime të mbara, protestës!

Kam frikë se mund të kem qenë i pari, por radha gjithësesi nuk ka shumë...