Menu
Nga Alban DACI

Protestën kthejeni në një lëvizje të fuqishme politike!

Nga Mentor Nazarko

Pse protesta e studentëve është lajm i mirë ?

Protesta studentore e ditëve të fundit është lajmi i mirë për të ardhmen e shoqërisë...

Nga Sali Mehmeti

Pse serbët nuk e vjedhin dot lahutën tonë?

Pse mos me u ba lahuta brand kulturor serb në UNESCO kur: 1) Institutet albanologjike...

Opinion

Me Serbinë nuk negociohet me klane, por me politika shtetërore

Nga Fadil Maloku  1. Me çfarë mandati, (po tentojnē të futen me çdo kusht!) në...

Nga Igli Tola

Kosovë vs. Serbi, po Shqipëria?

“Ballkani, fuçi baruti”, postulat që daton nga luftërat ballkanike të fillim shekullit të shkuar, por...

Opinion

Ja pse na vrau “shpresën” e liberalizimit, komisionari Hahn!

Nga Fadil Maloku/ Ose, s’ka liberalizim,por, do ketë; tensionim, destabilizim, riintervenim, ristrukturim,… të Ballkanit Perëndimor...

Nga Mentor Nazarko

Bushi i vjetër, kinezët dhe shqiptarët sot

Xhorxh Bush i vjetër ishte një figurë e jashtëzakonshme, të cilën fati ynë e ka...

Opinion

Jugosllavia: E dashur, e urryer, e shpërbërë

Më 1 dhjetor 1918 u shpall Mbretëria Jugosllave. Sikur të mos shpërbëhej në vitet 90...

Opinion

Debati i hiçit me datat 28 dhe 29 nëntor

Nga Col Mehmeti  Diku në Bullgari dikush kish ironizue keq: nji partizani, në përmendoren e...

Opinion

Si kosovarët e ripushtuan veten me blerjen e mallrave serbe?

Nga Lis Bukuroca Memoria e peshkut Peshku i detit, që quhet kocë ((lat. sparus aurata) mund...

Opinion

Fakte ekskluzive që e lidhin Xhorxh Herbert Bushin me shqiptarët

Një familje presidenciale amerikane që ndryshoi për të mirë fatin e shqiptarëve. Xhorxh H. Bush,...

Nga Alban Daci

I ofrohem PD-së dhe të Djathtës për t’i shërbyer Dibrës

Dibra ka pasur figura të ndritura që në shekuj i kanë shërbyer me devotshmëri jo...