MENU
klinika
Nga Lutfi Dervishi

“Dorëheqja” dhe media në rolin e Nastradinit!

Nga Roland Qafoku

Ëndrra e një stine vere me spiunë

Në kulmin e Luftës së Ftohë, kur CIA dhe KGB ishin në ekspasion dhe konkurencë...

Nga Baton Haxhiu

Shija e keqe e një marrëveshje mashtruesish

Kur në një dialog, si ky ndërmjet Albinit dhe Vuçiç-it, gjërat shkojnë keq deri në...

Karriera e kohëve moderne

Si po rritet biznesi i influencës në vend

Dy dekada më parë, kur pyesje fëmijët se çfarë donin të bëheshin kur të rriteshin,...

Nga Kievi në Bukuresht

Analiza: A e ka arritur kulmin ndikimi i Kinës?

Në ditët e para pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, disa zyrtarë dhe analistë kanë...

Nga Mero Baze

Pse avokatia e vonuar e Berishës, nuk e ngroh Ilir Metën?

Edhe pse Sali Berisha u përpoq të ishte dhe më i ashpër se Ilir Meta...

Nga Ylli Pata

Shansi i humbur i Ilir Metës

Kërcënimet që dalin papushim, si një batare artilerie, e cila komandohet me një rregull për...

Harrojeni dushin, nuk ka më hekurosje!

Analiza/ Evropianët po përpiqen të kursejnë energji

Nuk ka më hekurosje, as dush në punë, përdorim sa më të kufizuar të furrës....

Nga Preç Zogaj

Për tollovitjen në xhungël dhe standardin normal të përballjes me drejtësinë

Kupa e pritshmërive të publikut shqiptar për të luftuar pandëshkueshmërinë në sferat e larta është...

Nga Ylli Pata

“Argumenti” melankonik i “ndërprerjes në mes” të karrierës së Ilir Metës

Që pa u shpallur hetimi nga SPAK, pikërisht sa doli çështja e dosjes së Sigurimit...

"BIRN"

Ish-kryeministri britanik angazhohet sërish të ndihmojë Ramën

Qeveria shqiptare ka angazhuar sërish institutin e drejtuar nga ish-kryeministri britanik, Tony Blair për këshillim...

Nga Spartak Ngjela

Pse korrupsioni i lartë shtetëror i ka ditët e numëruara

SPAK filloi punën. Po fillon të konkretizohet lufta antikorrupsion në Shqipëri. Por na duhet te...