MENU
klinika
Analiza

A ka të drejtë OPEC për atë që do të ndodhë më pas me naftën?

"Thellon konkurrencën e pandershme..."

Amnistia fiskale, Dhoma Amerikane i përgjigjet sulmeve të Ramës

Për Dhomën Amerikane të Tregtisë, nisma e qeverisë për Amnisti Fiskale dhe Penale nuk ofron...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 20 korrik 2022

Monedha e eurozonës shitet sot me 117.4 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 115.6 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën...

Fermerët shtrenjtojnë qumështin

Fabrikat paralajmërojnë tjetër rritje të çmimeve të bulmetit

Shtrenjtohet sërish nga fermerët qumështi për fabrikat e përpunimit. Pas 15 korrikut qumështi i lopës...

Analiza nga "AlJazeera"

Çfarë po ndodh me arin rus? Nëse nuk e do Perëndimi e ble Azia!

Disa nga vendet kryesore ekonomike të botës, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe disa anëtarë...

Analiza e “DW”/ Euro drejt pikiatës!

Çfarë ndodh nëse Rusia nuk e hap rubinetin e gazit

Inflacioni në eurozonë në më shumë se tetë për qind, kursi i euros në nivelin...

“Shumë nxehtë për të punuar”!

Çarë thonë ligjet në BE për punën në temperatura ekstreme

Derisa Britania po përgatitet për temperaturat më të larta të regjistruara ndonjëherë, entuziazmi për nxehtësinë...

Bie poshtë 117 Lekëve

Kursi i Euros thyen rekord të ri!

Kursi i këmbimit të Euros me Lekun theu dje një barrierë të re në rënie....

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 19 korrik 2022

Monedha e eurozonës shitet sot me 117.3 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 116 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën...

"Financial Times"

“Duhet të shqetësohemi për ushqimin më shumë sesa naftën”

Rritjet dramatike të çmimeve të naftës dhe mineraleve pas pushtimit rus të Ukrainës kanë shpërqendruar...

Ekspertët flasin për "REL"

Burimet e rinovueshme të energjisë, shpëtim për Ballkanin

Kontinenti evropian dhe Ballkani Perëndimor duhet të investojnë në burime të rinovueshme të energjisë, që...

Analiza/ Fundi i një cikli të gjatë ekonomik

Paratë e rreme po e zhytin botën në një krizë reale borxhi

Fool’s Gold vjen në shumë forma, qofshin ato në para të rreme letre, skema investimi...