MENU
klinika
Lufta për barazi

Burrat ”pushtet” mbi paranë e biznesin, gratë në politikë

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 8 mars 2023

Monedha e eurozonës shitet sot me 115 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 109.1 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën e 129.2...

Kina është e pasur apo e varfër?

Pyetja që do të përndjekë Pekinin edhe për disa vite

Kina është vetëm një hap të vogël larg kualifikimit si një ekonomi me të ardhura...

Analiza/ Kriza e energjisë

Si ndikoi ndihma që Evropa u dha familjeve dhe bizneseve

Bashkimi Evropian po shpenzon shumë për subvencionimin e lëndëve djegëse fosile. Ky duket të jetë...

RAPORTI

19.6 mln fëmijë në Europë rrezikojnë të preken nga varfëria

Një raport i publikuar së fundmi nga organizata ‘Save the Children’ tregon se 19.6 milionë...

Analiza nga "The Economist"

Ruajtja e pyjeve do të ishte ‘një pazar i mirë’

Fitimet nga prerja e pyjeve tropikale janë çuditërisht të pakta. Toka nuk është veçanërisht pjellore....

Numri i punonjësve në sektorin e turizmit ka rënë ndjeshëm

Punonjësit nga Bangladeshi ‘braktisin’ Shqipërinë

Numri i punonjësve në sektorin e turizmit në Vlorë, ka rënë ndjeshëm. Mesa duket sezoni...

Nga lulet deri tek udhëtimet...

Komercializimi i 7 Marsit, dhuratat e prindërve për mësuesit

7 Marsi prej vitesh është shndërruar në një ditë stresuese për prindërit, duke menduar se...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 7 mars 2023

Monedha e eurozonës shitet sot me 115 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 108.5 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën e 129.5...

"Zëri i Amerikës"

A do të rriten kontributet për pensione në Gjermani?

Pas skadimit të rregullave të tanishme për kufizimet, norma do të “rritet pak”, tha Heil...

Varieteti unik në Shqipëri

Limoni më i shtrenjtë në botë kultivohet në Lushnje!

Varianti më i shtrenjtë i limonit në botë, po kultivohet edhe në Lushnje. Bëhet fjalë...

Një vështrim më i afërt

Burimet më të çuditshme të energjisë

Burimet e rinovueshme të energjisë po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme ndërsa bota po...