MENU
Dita e eurobondit

Shqipëria kërkon 500 mln euro hua në tregjet financiare

Opinion nga Shpëtim Nazarko

“Oligarkët” e Bashës apo “hallexhinjtë” e Ramës…

Sikur Merkelit t’i tekej një ditë të bukur dhe të sulmonte hapur në Parlamentin gjerman...

Pak sukses nga nisma

Vetëm gjashtë kontrata “1 euro” në 2017

Vitin e kaluar janë nënshkruar vetëm gjashtë kontrata me tarifën simbolike “1 euro”. Të dhënat...

Kursi i këmbimit

Leku e nis javën me revansh

Leku e nis javën me revansh në kursin e këmbimit valutor. Sipas Bankës së Shqipërisë,...

Rritet vetëm për individët

Kredia “me paterica”

Kredia për ekonominë u rrit me përmasa modeste edhe për muajin gusht. Sipas Bankës së...

Bien shpenzimet për ushqim

Familjet shqiptare konsumojnë më pak

Megjithëse ekonomia është në përmirësim dhe papunësia në rënie, familjet shqiptare po konsumojnë më pak....

4 orë e gjysëm në ditë

Puna e papaguar e grave shqiptare  

Një raport i fundit i Organizatës Ndërkombëtare të Punës, ILO tregon se femrat shqiptare kryejnë...

7.5% janë me probleme

Kredia për individë është më e mirë

Kredia për individët është më e mirë krahasuar me atë për bizneset. Statistikat e Bankës...

Provat e rezistencës

Sistemi bankar me kapitale të mjaftueshme

Kapitalizimi i sistemit bankar është mëse i mjaftueshëm. Provat e rezistencës të ushtruara nga Banka...

Deklarata e kryeministrit

Rama: Rruga Tiranë-Sarandë, do shkurtohet deri në 3 orë

Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi sot në Gjirokastër, ku është inaguruar nisja e punimeve...

Mbrojtja sociale

7% e të papunëve përfitojnë asistencë

Shqipëria është larg të qenit një shtet social. Një studim i fundit i Organizatës Ndërkombëtare...

Energji apo turizëm?

40% e HEC-eve në zona të mbrojtura

Pasuritë natyrore të Shqipërisë dhe Ballkanit janë nën kërcënimin e valës massive të ndërtimit të...