MENU
klinika
Analiza

Frika nga recesioni nuk mund të frenojë bumin e mallrave

"Project Syndicate"

Boris Johnson la një sterlinë të dobësuar

Qeveria kaotike e kryeministrit britanik Boris Johnson dhe kolapsi i saj po aq kaotik, nuk...

Flet eksperti i bujqësisë

A ka potencial Shqipëria të eksportojë 1 miliard dollarë produkte bujqësore?

“Kur ne morëm detyrën, eksportonim 100 milionë dollarë produkte bujqësore. Sot e kemi çuar në...

Shkëmbimi tregtar

Serbia mbizotëron tregun në Kosovë

Problemet me Serbinë, Kosova i ka të pazgjidhura, por kur vjen puna te shkëmbimi tregtar,...

'Skenar makthi'

DW: Gjermania para një sprove të skajshme!

Frika për ndërprerjen e plotë të gazit nga Rusia ka përfshirë Gjermaninë. Kancelari Scholz pret...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 10 korrik 2022

Monedha e eurozonës shitet sot me 118.5 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 116.5 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën...

Shqipëria e ekspozuar ndaj riskut

Çmimi i energjisë kërcen frikshëm në bursa

Çmimi i energjisë në bursën hungareze, që vendi ynë ka për referencë, ka kërcyer sërish...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 9 korrik 2022

Monedha e eurozonës shitet sot me 118.6 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 117.2 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën...

Analiza

Pse SHBA po dërgon rezervat e saj urgjente të naftës në Kinë?

Lëshimi i SPR i SHBA-së u eksportua në Evropë dhe Azi muajin e kaluar, duke...

Të dhënat nga INSTAT

Inflacioni nuk ndalet, kërcen në 7.4%, shtrenjtohet gjithçka!

Çmimet kanë vijuar rritjen edhe gjatë muajit qershor, duke përkeqësuar më tej financat e familjeve...

Një ditë pas protestës

Ndryshojnë çmimet e karburanteve

Bordi i Transparencës ka rritur çmimet e karburanteve vetëm një ditë pas protestës së opozitës....

OKB: Çmimet në strartosferë

“Shqipëria ndër vendet më të rrezikuara nga varfëria”

Shqipëria është ndër vendet më të rrezikuara në botë sa i përket krizës së çmimeve....