MENU
klinika
Si i transformojnë ekonomitë teknologjitë e reja të fuqishme

Lulëzimi i Inteligjencës Artificiale: mësime nga historia

A ka rritje të korrupsionit dhe informalitetit?

BERZH apel për Shqipërinë: Dilni nga ‘lista gri’ e pastrimit të parave

Në intervistë për DW, Alexander Plekhanov nga BERZH thotë se tregu në Shqipëri do të...

Kërkojnë ndërhyrjen e shtetit për hartimin e një plani kombëtar

Bizneseve u largohen punëtorët nga Bangladeshi

Kriza e mungesës së punëtorëve po ndihet në të gjithë sektorët e ekonomisë, duke u...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 3 shkurt 2023

Monedha e eurozonës shitet sot me 116.3 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 106.8 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën e 130.7...

Korridori Blu

Greqia, 320 mln USD për autostradën Janinë-Kakavijë

Ministria greke e Infrastrukturës dhe Transportit shpalli të mërkurën tenderin për aksin rrugor “Janinë –...

Analiza nga "Deutsche Welle"

Gjermania mund të mbetet pa inxhinierë!

Robert Weiss u rrit në Gjermani, duke ndihmuar të atin të rregullonte makinat në shtëpi...

Analiza nga "The Economist"

Pse sanksionet e naftës të ndaj Rusisë nuk ‘po godasin’ siç pritej?

Në dhjetor, Perëndimi synoi të ardhurat ruse nga nafta, duke lëshuar paketën më të madhe...

Instituti i Vjenës bën parashikimet

Çfarë e pret ekonominë e Shqipërisë gjatë vitit 2023

Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vienës (wiiw), parashikon që ekonomia e Shqipërisë të rritet...

Çfarë parashikon marrëveshja

Vendimi/ Lëvizja në Ballkanin Perëndimor, vetëm me kartë ID!

Qytetarët e Ballkanit Perëndimor do ju nevojitet vetëm një kartë identiteti për të lëvizur në...

"Nuk do ketë pikë të hapur në territor"

Bastet online, Ministria e Financave sqaron draftin

Debati për hapjen ose jo të basteve sportive ka marrë një vëmendje të madhe nga...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 2 shkurt 2023

Monedha e eurozonës shitet sot me 116.5 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 106.7 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën e 130.7...

"Do bëhet siç ndodh në të gjitha vendet e botës"

Bastet online, Ibrahimaj: S’do ketë pikë të hapur në territor

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj është shprehur se asnjë pikë e basteve online...