MENU
klinika
Kembimi valutor

Euro dhe Paundi e nisin javën në rritje. Zhvlerësohet Dollari

Ngadalësuar me 2.2%

Rritja ekonomike, raporti i KE për tremujorin e parë

Komisioni Europian ka publikuar raportin periodik 3-mujor të zhvillimeve ekonomike. Në vlerësimin për Shqipërinë bien...

Shifrat nga Banka Botërore

Sa shqiptarë do ikin nga vendi brenda 2050?

Në një parashikim të fundit nga Banka Botërore bëhet me dije se deri në 205o...

'Dita e punës në qark'

Investime të huaja në Korçë, premtimi i Ballukut

Qarku i Korçës ishte ndalesa e radhës e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku...

Të dhënat e INSTAT

‘Frika’ dhe çmimet/ A po heqim dorë nga djathi?

Prodhimet e bulmetit për shqiptarët dhe jo vetëm, për të gjithë ata popuj që i...

Nga shpërblimet deri te ndëshkimet

7 ndryshime/ Administrata publike me paga të reja

Administrata publike do t’i nënshtrohet shtatë ndryshimeve të rëndësishme gjatë gjysmës së dytë të vitit...

Rimëkëmbja energjetike

Projekti i BB duhet të mbyllej në nëntor, por pritet të shtyhet

Në nëntor të këtij viti duhej të mbyllej projekti i Bankës Botërore për rimëkëmbjen energjetike,...

Tregu valutor

Paundi mbyll javën me rënie, Euro dhe Dollari të paqëndrueshëm

Kjo javë ka regjistruar luhatje të shpeshta tek të gjitha valutat e huaja. Monedha e...

"Nuk zbatohen kontratat"

Klima e biznesit, KE kritika Shqipërisë

Në raportin e publikuar sëfundmi, Komisioni Evropian ka shprehur rezerva në lidhje me klimën e...

Shqetësimet e konsumatorëve

Pjepri me substanca kancerogjene? AKU: Jo alarm

Niveli i lejuar i nitrateve tek pjepri është 90 miligramë për kilogramë. Por në të...

Banka e Shqipërisë

Fluksi i turistëve forcon pozitat e lekut

Në mesin e muajit korrik, që shënon kulmin e sezonit turistik, dhe fluksin e shtuar...

Paradoksi

Ulet numri i bagëtive, rriten prodhimet blegtorale

Ndonëse numri i bagëtive shënoi rënie në 2018-n, e kundërta ka ndodhur me qumështin dhe...