MENU
klinika
Paradoksi me çmimet e prodhimit

Ulliri më i shtrenjtë, vaji më i lirë

Sistemi Lidar

Çfarë ka më shumë Londra se njerëz?

Shumica e njerëzve kurrë nuk do të mendonin për Londrën si një pyll. Por në...

Minirrjetet!

1.1 miliard njerëz pa energji elektrike. Zgjidhja?

Arritja e qasjes universale në energji elektrike është thelbësore për zgjidhjen e shumë sfidave globale...

40 lopë në bord

Një fermë lundruese në këtë qytet evropian

Kur fillimisht dëgjoni fjalët “në det të hapur” në një diskutim mbi qëndrueshmërinë, mund të...

Kursi i këmbimit

Leku humbet pikë ndaj euros dhe dollarit

Leku humbi sërish pikë të hënën në kursin e këmbimit me valutat kryesore. Euro u...

Rreziku i investimit

Sa është norma optimale e fitimit në Shqipëri?

Në një ekonomi gjithnjë e më të globalizuar, një ndër çështjet më delikate për investitorët...

Zhvillimi i teknologjisë së informacionit

Një qendër inovacioni për fëmijët

Teknologjitë e Informacionit dhe Komunikimit (TIK) janë sot epiqendra e zhvillimit të ekonomisë dhe dega...

Zero jashtë Kinës e SHBA-së

Gjigantët më të mëdhenj të teknologjisë

Kompanitë e mëdha tanimë mund të gjenden kudo në botë. Për shembull, kompanitë masive të...

Pasuria një faktor

Gjermania ka qytetet më pak stresuese në botë

Qytetet gjermane kanë një numër shumë të lartë hapësirash të gjelbra, nivele të ulëta trafiku...

Rritje 402%

Mania botërore e të ndërtuarit rrokaqiej edhe më të lartë

Ndërtesat më të larta të botës kanë vepruar si barometra. Një mënyrë tjetër për ta thënë?...

Bie numri i përdoruesve aktivë

Shqiptarët heqin celularin e dytë

Numri i përdoruesve aktivë të telefonisë celulare për të dytin tremujor radhazi. Sipas të dhënave...

Nga The Economist

‘NAFTA’/ Trump përjashton Kanadanë

Presidenti i SHBA Donald Trump të shtunën kërcënoi të përjashtonte Kanadanë nga një marrëveshje e...