MENU
klinika
Programi i Reformave Ekonomike 2019-2021

TVSH dhe akciza me mosrealizim, zbulohet shkaku

Arsyet

Trend në Shqipëri dhe botë/ Pse 2019 nisi me rritjen e çmimeve?

Prej më shumë se 2 muajsh , qytetarët shqiptarë janë përballur me çmime të rritura...

Lista

Eksportet për 2018, shtetet që konsumuan “shqip”

Përgjatë vitit 2018, vlera e eksporteve është llogaritur rreth 8.6 miliardë lekë dhe në sasi...

Shifrat

Tregu i fluturimeve rritje rekord, 3 kompanitë që kryesojnë listën

Autoriteti i Aviacionit Civil ka publikuar disa të dhëna zyrtare në lidhje me numrin e...

Projekti

Produktet shqiptare drejt tregut evropian? BE, 5 mln euro për…

Falë lancimit të projektit 4-vjeçar, i cili mbështetet nga BE me një buxhet prej 5...

Bizneset në shitje

Shqipëria kryeson tregjet e Evropës Juglindore

“Tregu i shitjeve dhe blerjeve (M & A) në Shqipëri u rrit katërfish në aspektin...

Të dhënat nga INSTAT

Importet nga Kolumbia/ Rriten me 136%, “lulëzon” sektori…

Instituti i Statistikave ka publikuar së fundmi të dhënat në lidhje me importin nga shteti...

Shifrat

Bien vera dhe birra, dominojnë markat e huaja

Ky vit nuk ka qenë i mbarë për prodhuesit shqiptar të verës dhe birrës. Ndryshe...

Tregu i brendshëm

‘Shterojnë’ mundësitë për borxh të ri

Sipas analizës së fundit të Ministrisë së Financave për projeksionet e reja mbi zhvillimet e...

Rriten sigurimet e detyrueshme

Sigurimi i pronës, më pak se 6 euro për frymë

Vitin e kaluar, shqiptarët shpenzuan për sigurimin e pronës rreth 17 milionë euro, ose më...

Vendimi nga Autoriteti i Konkurrencës

Dentistët urdhërohen të pezullojnë fiksimin e çmimeve

Autoriteti i Konkurrencës urdhëroi të hënën Urdhrin e Stomatologut të pezullojë menjëherë vendimin që përcakton...

Rritje me 12%

Fluturimet, tre milionë udhëtarë vitin e kaluar

Tregu i fluturimeve ajrore në Shqipëri numëroi pothuajse tre milionë pasagjerë vitin e kaluar. Sipas...