MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Hong-Kongu, ‘ura’ që lidh Kinën me botën

Paralajmërimi i princit saudit

“Ndaloni Iranin ose ekonomia gobale do shkatërrohet”

Princi i Arabisë Saudite paralajmëroi në një intervistë të transmetuar të dielën se një konfrontim...

Nga The Washington Post

Me Iranin, Amerikës nuk i shkuan gjërat siç donte

Zyrtarët në administratën Trump thonë se fushata e tyre maksimale e presionit kundër republikës islamike...

Nga Project Syndicate

Evropa s’mund ta lërë Rusinë ‘në duart e Kinës’…

Presidenti francez Emmanuel Macron është i bindur se tani është koha e duhur për të...

Nga New York Times

Si mbijetoi kaq gjatë komunizmi në Kinë?

Kur Mao Zedong shkoi në Sheshin Tiananmen, më 1 Tetor 1949, dhe shpalli themelimin e...

Nga Deutsche Welle

Nancy Pelosi: E detyruar të merret me procedurën e shkarkimit?

Nancy Pelosi nuk la asnjë dyshim, se bëhet fjalë për një moment historik, kur të...

Çështja e Sirisë

Ministri rus: Dëshirat e Turqisë, të justifikuara

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha të premten se dëshira e Turqisë për të...

Nga The Economist

‘Beteja’ me Trump/ Fillim aspak i mbarë për demokratët

Nancy Pelosi më 23 shtator njoftoi se Shtëpia po fillonte procedurat e shkarkimit kundër Presidentit...

Profil/ Volteri

“Qeveritë duhet të kenë edhe barinj edhe kasapë”

Volteri (21 nëtor 1694-30 maj, 1778) ishte shkrimtar i madh francez, historian dhe filozof, i...

Nga Project Syndicate

Me ISIS duhet luftuar edhe online

Në dhjetor 2018, Presidenti amerikan Donald Trump shpalli fitoren ndaj Shtetit Islamik (ISIS). Dhe në...

Fjalimi i ministrit të jashtëm

Kina dha disa mesazhe të rëndësishme nga New Yorku

Kina iu drejtua botës të Premten në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, forumi...

Konflikti SHBA-Iran

Erdogan e zgjodhi cilën anë do të mbajë…

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të premten vazhdoi përplasjejet me Uashingtonin mbi Iranin. Erdogan po...