MENU
klinika
Politikat e Trumpit do të ndryshojnë?

Rezulatet e zgjedhjeve amerikane/ A përfiton Kina?

Nga Project Syndicate

Trump vazhdon të mashtrojë Putinin…

Presidenti rus Vladimir Putin duket se mendon se ai ka përdorur homologun e tij amerikan...

Nga The Economist

Zgjedhjet në SHBA/ A i arritën qëllimet demokratët?

Zgjedhjet amerikane mbaruan dhe rezltatet tanimë janë të qarta. Partia Demokratike fitoi një shumicë të...

Nga The Economist

Kina po kopjon Amerikën?!

Në tregun global ka shumë pak zgjedhje se ku vendet mund të blejnë avionët dhe...

Nga Project Syndicate

Më në fund Afrika do të shpëtojë nga varfëria?

Për dekada, Afrika e ka patur shumë të vështirë të tërhiqte investimet e huaja. Por...

Demokratët fitues?

Zgjedhjet në Amerikë/ Gati për një “dallgë blu”…

Dita e madhe erdhi!  Në Amerikë po mbahen zgjedhjet e para të përgjithshme që kur...

Albert Çaçi

Jemen-Lufta drejt përfundimit

Në konceptet ushtarake të luftimit, kur në front për një kohë të gjatë mbizotëron status...

Deklaratat e rënda të zyrtarëve turq

Rasti Khashoggi/ “Ekspertët sauditë fshehën provat”

Arabia Saudite urdhëroi një kimist dhe ekspert të toksikologjisë në Stamboll pas vrasjes së gazetarit...

Nga The Economist

Pse të rinjtë amerikanë duhet të votojnë patjetër?

Në ditën e dhjetëvjetorit të zgjedhjes së tij si president, Barak Obama u kthye në...

Nga The Economist

A janë brazilianët gati për radikalizmin e presidentit të ri?

Jair Bolsonaro e mbajti fjalimin e tij të parë si president nga banesa e tij...

Nga New York Times

Demokratët amerikanë nuk janë aspak të pafat…

Një nga karakteristikat interesante të këtij cikli zgjedhor ka qenë diferenca e madhe midis histerisë...

Stërvitjet e përbashkëta

Program ushtarak mes SHBA e Koresë së Jugut

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut kanë ndërmarrë një stërvitje ushtarake të përbashkët, disa...