MENU
Profil/ Jimmy Carter

Dikur ai la karrierën për të shpëtuar fermën e familjes…

Nga Deutsche Welle

Irani dhe strategjia e tij e përshkallëzimit

Irani qëndron “padyshim” pas sulmeve me dron ndaj kompleksve të naftës në Arabinë Saudite, njoftoi...

Nga The Washington Post

Tani edhe amerikanët në ‘moçalin’ ukrainas…

Ai ishte një mësues i zakonshëm i shkollës, jetonte me prindërit e tij, i parespektuar...

Nga Project Syndicate

Ditët e fundit të Netanyahut?

Më në fund, Izraeli ka ndërmarrë një hap prapa nga humnera fetare nacionaliste, në të...

Nga The Washington Post

Rezistenca e Hong-Kongut po ndikon edhe tek Tajvani

Ajo që ndodh në ishullin Hong-Kong nuk qëndron atje. Tsunami i vazhdueshëm i lodhjes së...

Nuk heq dorë nga 'mikja e ngushtë'

SHBA dërgon përsëri trupa në Arabinë Saudite

SHBA ka njoftuar planet për të dërguar forca në Arabinë Saudite pas sulmeve kundër infrastrukturës...

Nga Deutsche Welle

Paketa e klimës: Shumë e vogël, shumë e vonuar dhe hezituese

Fridays for Future po pushton botën. Në Gjermani qeveria e koalicionit ra dakord të premten...

Editorial i The Guardian

Konflikti i Japonisë me Korenë e Jugut, pa fitues

Aspekti më befasues i grindjes midis Japonisë dhe Koresë së Jugut është se nuk është...

Profil/ Mahatma Gandi

“Të humbasësh durimin, është të humbasësh betejën”

Mahatma Gandi, ka qenë një personalitet i shquar në Indi por jo vetëm, në gjithë...

Nga The Hill

Perëndimi po e humb betejën për Arktikun…

Postimi i Presidentit amerikan Donald Trump në Twitter se ai  merrte në konsideratë blerjen e...

Trump, si gjithmonë i paparashikueshëm

Si do t’i përgjigjet SHBA sulmeve të Iranit?

Pentagoni do të paraqesë një gamë të gjerë opsionesh ushtarake për Presidentin Donald Trump, pasi...

Nga Deutsche Welle

Debati për klimën: Pas 30 vitesh gjumë Gjermania zgjohet

Qeveria gjermane kërkon t’i japë udhë një pakete ligjore për mbrojtjen e klimës. Por a...