MENU
klinika
Nga New York Times

Trump po e humbet kontrollin…

Albert Çaçi

Rusi-Japoni, tentativë për kompromis

Këtë javë në samitin e vendeve të ASEAN, në Singapor, kryeministri i Japonisë Abe takoi...

Bashkë kundër rusëve

Pompeo: SHBA mikja më e mirë e Ukrainës

Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo tha se “Ukraina nuk ka mik më të...

Nga New York Times

CIA: Princi saudit urdhëroi vrasjen e Khashoggi

Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) ka arritur në përfundimin se princi i Arabisë Saudite, Mohammed...

Nga New York Times

Luftërat Botërore nuk mbaruan kurrë…

Kjo ka qenë java e nxjerrjes së mësimeve nga Lufta e Parë Botërore. Ceremonia në...

Nga New York Times

Donald Trump, president më i keq se Richard Nixon…

Presidenti aktual po e çon Amerikën më afër fashizmit  më shumë sesa njeriu që qëndronte...

Nga New York Times

Ç’do të ndodhë me Arabinë Saudite?

Arabia Saudite vjen me një tjetër histori mbi vrasjen e gazetarit. Administrata Trump duket e...

Nga The Economist

SHBA nuk mund ta konkurrojë Rusinë…

Duket e pamundur që SHBA të sfidojë gazsjellësin rus… Këtë javë Rick Perry, sekretari amerikan...

Kërcënimet

Pentagoni ‘braktis’ Afrikën, synon Kinën dhe Rusinë

Ushtria amerikane do të tërheqë qindra trupa të përqendruar në operacionet kundër terrorizmit në Afrikë...

Deklarata e zëvendëspresidenti Mike Pence

SHBA nuk do ta tolerojë aspak Korenë e Veriut…

Presidenti Trump ka gjasa të shtojë sanksionet kundër Koresë së Veriut, kur ai të takohet...

Nga New York Times

Makron-Trumpit: Nuk bëj politikë në Twitter

Presidenti francez u përgjigj të mërkurën në mbrëmje ndaj sulmit personal të Presidentit Trump mbi...

Detajet

Brexit, Theresa May përballë deputetëve

Theresa May pritet të përballet me një “furtunë” nga deputetët më vonë mbi draft marrëveshjen...