MENU
klinika
Hyn në fuqi

Administrata Trump nis punën për kufizimin e kërkesave për azil

Përpjekjet e vazhdueshme të Sekretarit të Mbrojtjes

Jim Mattis, amerikani i vetëm që kërkon paqe me Kinën…

Kur Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione mbi ushtrinë e Kinës këtë vjeshtë, Kina mori hak...

Nga Project Syndicate

E ardhmja e pasigurtë e amerikanëve…

Tani që Partia Demokratike ka fituar kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Nga Project Syndicate

Kriza ekonomike mund të sjellë Luftën e Tretë Botërore…

Kriza ekonomike e radhës është më afër se sa mendoni. Por ajo që ju duhet...

Nga The Economist

Një qeveri e përçarë në një vend të përçarë…

Një recetë për qeverisjen e dobët dhe zhgënjimin me sistemin politik. Rezultati i zgjedhjeve ishte...

Një kundërshtar i përbashkët nuk mjafton...

Aleanca Kinë-Rusi është thjesht një iluzion…

 Asnjëri nga vendet nuk mund të zgjidhë problemet ekonomike dhe strategjike të tjetrit. Kina po...

Nga The Economist

Demokratët fituan/ A është Trump në rrezik?

Para zgjedhjeve afatmesme të 6 nëntorit, Elijah Cummings, një kongresmen nga Baltimore, Maryland, u betua...

Incidenti i rëndë

Kaliforni/ Të shtëna në lokal, shkaktohen 12 viktima

Të paktën 12 persona janë vrarë, mes tyre edhe një oficer policie, në një bar...

Nga New York Times

Trump, një humbës i lumtur…

Sigurisht, Shtëpia i iku republikanëve. Po kështu edhe Jeff Sessions. Jeff Sessions kishte ikur para...

Politikat e Trumpit do të ndryshojnë?

Rezulatet e zgjedhjeve amerikane/ A përfiton Kina?

Zgjedhjet afatmesme të së martës në SHBA mund të krijojnë ndryshime të rëndësishme në mënyrën...

Nga Project Syndicate

Trump vazhdon të mashtrojë Putinin…

Presidenti rus Vladimir Putin duket se mendon se ai ka përdorur homologun e tij amerikan...

Nga The Economist

Zgjedhjet në SHBA/ A i arritën qëllimet demokratët?

Zgjedhjet amerikane mbaruan dhe rezltatet tanimë janë të qarta. Partia Demokratike fitoi një shumicë të...