MENU
klinika
Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Nga Project Syndicate

“Lufta” me Kinën/ Çfarë synon SHBA?

Nëse qeveritë nisin luftëra tregtare, ata duhet të kenë një vizion të qartë dhe pragmatik...

Shkrijnë akujt?

Trump kërkon paqe me Putin: Eja në shtëpinë time!

Shtëpia e Bardhë ka ftuar zyrtarisht Presidentin rus Vladimir Putin në Uashington, njoftoi sot Këshilltari...

Kërkon të dijë ku ndodhet trupi i gazetarit

Erdogan po shton presionin ndaj Arabisë Saudite

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka bërë kërkesa për të ditur vendndodhjen e trupit të...

Nga Project Syndicate

Trump vazhdon të mashtrojë veten…

Ndryshe nga ish-presidenti amerikan Barak Obama, i cili lexonte dhe reagonte ndaj letrave nga amerikanë...

Nga The Economist

Pse të gjitha vendet duhet të ndjekin shembullin e Australisë?

Herën e fundit që Australia pësoi një recesion, Bashkimi Sovjetik ende ekzistonte dhe interneti nuk...

Nga New York Times

Gorbaçov: Një garë e re armësh sapo ka nisur

Presidenti Trump thotë se ka në plan të tërhiqet nga një traktat që nënshkruam dikur...

Nga Project Syndicate

Sa shumë politikanë vrasës…

“A do të më shpëtojë njeri nga ky prift i ndyrë?” Pyeti Henri II kur...

Traktati bërthamor i vitit 1987

Tërheqja nga Traktati/ Rusia e gatshme t’i përgjigjet SHBA-së

Udhëheqësi rus është zotuar të përgjigjet nëse SHBA heq dorë nga traktati i INF-it, pra...

Nga New York Times

SHBA nuk duhet ta ndihmojë më Arabinë Saudite

Vrasja e mundshme e kritikut dhe gazetarit saudit  Jamal Khashoggi tregon se sa urgjent është...

Deklarata

Putin kërcënon: Sulmojmë Evropën nëse…

Presidenti Vladimir Putin paralajmëroi për një garë të re armatimesh, nëse Amerika tërhiqet nga traktati...

Kanë nisur hetimet

Pajisje shpërthyese për Obamën, Clintonin dhe CNN/ Trump fajtor?

Disa pajisje shpërthyese u dërguan në adresë të ish-presidentit Barak Obama dhe ish-sekretares së shtetit...