MENU
klinika
Editorial i The Guardian

Konflikti i Japonisë me Korenë e Jugut, pa fitues

Profil/ Mahatma Gandi

“Të humbasësh durimin, është të humbasësh betejën”

Mahatma Gandi, ka qenë një personalitet i shquar në Indi por jo vetëm, në gjithë...

Nga The Hill

Perëndimi po e humb betejën për Arktikun…

Postimi i Presidentit amerikan Donald Trump në Twitter se ai  merrte në konsideratë blerjen e...

Trump, si gjithmonë i paparashikueshëm

Si do t’i përgjigjet SHBA sulmeve të Iranit?

Pentagoni do të paraqesë një gamë të gjerë opsionesh ushtarake për Presidentin Donald Trump, pasi...

Nga Deutsche Welle

Debati për klimën: Pas 30 vitesh gjumë Gjermania zgjohet

Qeveria gjermane kërkon t’i japë udhë një pakete ligjore për mbrojtjen e klimës. Por a...

Profil

Oto Skorceni: Komandoja më heroik në Luftën e Dytë Botërore

Ai ishte një burrë gjigant, 6 këmbë e 4 inç i gjatë (192 cm). Komradët...

Editorial i The Washington Post

Rrëzimi i Netanyahut, lajm i mirë për Izraelin dhe SHBA

Benjamin Netanyahu, i cili ka qenë udhëheqësi kryesor i Izraelit për dekadën e kaluar, pësoi...

Nga New York Times

Kjo nuk është lufta e Amerikës

Robert Gates, ish sekretari i mbrojtjes, dikur u tall me faktin se Arabia Saudite “dëshiron...

Nga Project Syndicate

Demokracia e drejtpërdrejtë mund ta mposhtë populizmin

Që nga katastrofat e dyfishta të vitit 2016, referendumi i Brexitit të Mbretërisë së Bashkuar...

Nga Deutsche Welle

Pas sulmit të rafinerive: Sa e fortë vërtet është Arabia Saudite?

Rafineritë e naftës në Arabinë Saudite u goditën javën e kaluar me drone, dëmi ishte...

Nga Deutsche Welle

Venezuela: Dialogu me Maduron përçan opozitën

Përfaqësues të partive të vogla të opozitës nënshkruan një marrëveshje me qeverinë në Ministrinë e...

Profil

Vasili Çuikov: Emblema e forcës e Bashkimit Sovjetik në Stalingrad

Beteja e Stalingradit ka qenë fitorja më e madhe e Ushtrisë së Kuqe. Përgjatë këtyre...