MENU
klinika
Nga The Hill

Plani B i SHBA-së në luftën me Kinën

Editorial i The Guardian

Irani dhe Arabia Saudite: Shumë presion, shumë rrezik

Reagimi i presidentit amerikan Donald Trump lidhur me sulmin ndaj objekteve të naftës në Arabinë...

Nga Washington Post

Protestat në Hong-Kong do të përfundojnë si Pranvera arabe…

Shikimi i protestave në Hong-Kong është ngazëllyese në një botë ku demokracia shpesh duket në...

Profil/ Marta Elis Gellhorn

Gellhorn, reporterja e guximshme e Luftës së Dytë Botërore

Marta Elis Gellhorn është romanciere amerikane, gazetare e reportazhit, e cilësuar nga “Daily Telegraf” si...

Nga The Hill

Lufta e re e ftohtë mund të mos përfundojë si e vjetra

Me largimin e John Bolton nga Shtëpia e Bardhë, shanset janë që këshilltari tjetër i...

Kritikat për Boris Johnson

Kryeministri i Luksemburgut: Brexit është një makth

Kryeministri i Luksemburgut ka sulmuar qasjen e Boris Johnson ndaj Brexit, duke e cilësuar situatën...

New York Times

SHBA nuk duhet të mbështesë as Iranin e as Arabinë Saudite

Në vitin 1987, një aeroplan luftarak Irakian sulmoi një frigatë të Marinës Amerikane, Stark, në...

Nga Deutsche Welle

Kur Polonia qe e humbur: Sulmi sovjetik para 80 vjetësh

Vetëm 17 ditë pasi nazistët sulmuan Poloninë, në të marshoi edhe fqinji lindor. 17 shtatori...

Profil

Fridrih Paulus: Defekti i ushtrisë gjermane në Stalingrad

Paulus dhe Stalingrad, kur përmendet emri i njërit të shkon mendja te tjetri. Janë dy...

Nga The Hill

Kur historia të shkruajë për populistët e shekullit XXI…

Populizmi është në rritje në mbarë botën, duke ngjallur frikë dhe panik brenda qeverive kryesore....

Ç'do të ndodhë tani?

Hong-Kong, 100 ditë protestash, marshimesh e dhune

Protestat pro-demokracisë që filluan në Hong-Kong 100 ditë më parë kanë zhytur ish-koloninë britanike në...

"Kissingeri i ardhshëm"

Pompeo do të zërë vendin e Bolton?

John Bolton ishte një zgjedhje jashtëzakonisht e çuditshme për këshilltarin e sigurisë kombëtare. Një mosmarrëveshje...