MENU
klinika
Shpërfill Këshillin e Sigurisë

Këshilltari më i mirë i sigurisë për Trump? Vetvetja…

Sirianët nuk i besojnë

Putin dhe Erdogan nuk e ‘shpëtojnë’ dot Sirinë…

Sirianët nuk besojnë se një marrëveshje e re ruso-turke, mund të ndalojë përfundimisht një luftë...

Deklaratat

Me sytë nga Koretë/ Fundi i ‘epokës’ së raketave?

Koreja e Veriut tha se do të mbyllë një strukturë kyçe të testimit të raketave...

Detajet ende të paqarta

Rrëzohet avioni/ Rusia fajëson Izraelin për 15 viktimat

Rusia ka thënë se një nga avionët e saj ushtarakë në Siri është rrëzuar, dhe...

Nga The Economist

Takimi ndër-korean, shansi i fundit për paqe

Presidenti Moon Jae-in i Koresë së Jugut u përshëndet nga turma koreano-veriorësh që thërrisnin “Bashkimi...

Nga New York Times

Kina, një kërcënim edhe për Hong-Kong-un

Kina ka shkatërruar demokracinë në Hong Kong që kur ka marrë kontrollin e qytetit nga...

Një ese akuzash

Clinton nuk pranon humbjen, sulmon ashpër Trump

Duket se Hillary Clinton e ka ende të vështirë që të pranojë humbjen në zgjedhjet...

Përplasja SHBA-Kinë

Trump ‘gjunjëzon’ Kinën/ Hap zyrtarisht front lufte

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, duket se ka zyrtarizuar ‘luftën’ tregtare me Kinën. Shtetet e...

Ende larg zgjidhjes

A do ta zgjidhë takimi Rusi-Turqi çështjen e Idlibit?

Moska dhe Ankara duhet ta trajtojnë me kujdes krizën e Idlibit në Siri, tha kreu...

Nga Project Syndicate

Trump një kërcënim për konfliktin izraelito-palestinez

Për palestinezët rezultati i konfliktit izraelito-palestinez, është tepër i rëndësishëm. Në vend që të gjendet...

Albert Çaçi

Ndryshimi i armikut

Historia ka dëshmuar se bota ka patur gjithmonë nevojë për armiq. Mbi këtë bazë formohen...

Ndihma për rindërtimin e vendit

Gjermania “shpëtimtare” edhe e Irakut

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Ursula von der Leyen ishte të shtunën në Irak për të...