MENU
Nga Project Syndicate

Kur Nelson Mandela ndryshonte historinë…

Akuzat për qeverinë siriane

Erdogan: Po kërkojnë të na ‘sabotojnë’ lidhjet me Moskën

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka akuzuar qeverinë siriane se po kërkon të sabotojë marrëdhënien...

Nga Washington Post

Trump e ka humbur ‘busullën e orientimit’

Trump as nuk e ka idenë se çfarë po bën. Unë e di se ai...

Vendimi

Rihapja e hetimeve ndaj Assange, ekstradim në SHBA apo Suedi?

Prokurorët suedezë vendosën të rihapin hetimet ndaj themeluesit të organizatës “Wikileaks”, Julian Assange, lidhur me...

Nga The Economist

FMN ‘shpëton’ përsëri Pakistanin

Pak vende janë aq familjare me FMN-në sa Pakistani. Vendi me borxhe prej 200 milion...

Nga Washington Post

Paratë e pista e mbajnë Maduron në pushtet

Kur pyeten për të shpjeguar se pse përpjekjet e tyre për të rrëzuar presidentin venezuelian...

Nga 1 qershori

‘Hakmerret Kina’, rrit tarifat për 60 miliardë dollarë mallra të SHBA

Kina do të rrisë tarifat për 60 miliardë dollarë mallra nga SHBA, duke ‘marrë hak’...

Takimi në Francë

Ardern dhe Macron bashkohen kundër ekstremizmit online

Kryeministrja Jacinda Ardern e Zelandës së Re dhe Emmanuel Macron i Francës po ‘bashkojnë forcat’...

The Economist

Nafta e shtrenjtë, pasojat që e presin ekonominë globale

Pesimizmi që mbizotëronte në ekonominë botërore në fillim të këtij viti, është rritur në javët...

Nga Project Syndicate

Takimi Trump-Orban, marrëveshje apo shkëmbim komplimentash?

Më 13 maj, Presidenti i SHBA Donald Trump do të presë Kryeministrin hungarez Viktor Orban...

Sanksionet amerikane

Presidenti i Iranit: SHBA po na bën presion ‘të paprecedentë’

Irani po përballet me presionin “të paprecedent” nga sanksionet ndërkombëtare, tha Presidenti Hassan Rouhani. Sanksionet...

Deklarata

Pas Irakut e Sirisë, ISIS ‘provincë’ në Indi

Shteti Islamik në Irak dhe Siri (ISIS) pohoi për herë të parë se ka krijuar...