MENU
klinika
Sërish trupa shtesë

SHBA nuk ‘heq dorë’ nga Arabia Saudite

Nga Deutsche Welle

A duhet të druhet Turqia prej sanksioneve nga SHBA?

Presidenti i SHBA Trump kërcënoi në Twitter, se do ta „shkatërrojë tërësisht dhe asgjësojë ekonominë...

Profil

Kush është Abiy Ahmed, kryeministri që fitoi Nobel?

Kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed u shpall fitues i çmimit Nobel për paqe për vitin...

"Kampet e përqendrimit"

Më në fund dikush po e ndëshkon Kinën…

Më në fund, administrata Trump ka vendosur sanksione ndaj disa prej organizatave më të rëndësishme...

Nga The Washington Post

“Luftërat e pafundme” të Trumpit janë një gënjeshtër e madhe

Presidenti Trump ka braktisur aleatët kurdë në Siri, duke deklaruar “Unë u zgjodha të dal...

Historitë e tradhtive të SHBA

Kush janë Kurdët, luftëtarët ‘pa miq, përveç maleve’?

Presidenti Donald Trump mori një vendim të papritur këtë javë për të tërhequr trupat amerikane...

Nga The Washington Post

Qeveria e Kinës, përgjithmonë një ‘fëmijë’…

Me zemërimin e Kinës në lidhje me postimin në Twitter nga Menaxheri i Përgjithshëm i...

Nga Project Syndicate

A ka ‘mbijetuar’ ndonjë demokraci liberale?!

Në romanin “Zogj të kuq”, të Mohamed Hanifit, një pilot amerikan rrëzon avionin e tij...

Nga The Washington Times

Pse Putin hesht për skandalin ‘Ucrainagate’?

Presidenti rus Vladimir Putin ka qëndruar shumë i qetë gjatë javëve që nga koha kur...

Kritikat e SHBA-së dhe BE-së

Operacioni në Siri, të gjithë kundër Erdoganit

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të mërkurën fillimin e operacionit ushtarak në verilindje të...

Tradhtia e fundit

Ata e ndihmuan dhe Trump ia ‘nguli thikën pas shpine’

Një bisedë telefonike e së dielës me presidentin turk, Rexhep Tajip Erdogan. Kjo ishte gjithçka...

Nga Project Syndicate

Tani vetëm kontrolli i armëve mund t’i ndalojë…

A po shpartallohet kontrolli i armëve bërthamore? Traktati i Forcave Bërthamore të 1987 (INF) është...