MENU
klinika
Nga New York Times

Kombet e Bashkuara nuk mund ta injorojnë më Kashmirin

Editorial i The Washington Post

Si Pompeo mundësoi shkatërrimin e diplomacisë amerikane…

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo pretendon se po mbron “profesionistët e përkushtuar” në Departamentin e...

Shakaja e presidentit rus

Putin: Patjetër që do të ndërhyjmë në zgjedhjet e SHBA

Presidenti rus Vladimir Putin ‘u tall’ me krizën politike të vazhdueshme në SHBA, duke bërë...

Nga kryeministri indian/ New York Times

Pse India dhe bota kanë nevojë për Gandin?

Udhëheqësi i madh parashikonte një botë ku çdo qytetar ka dinjitet dhe prosperitet. Me arritjen...

Nga Project Syndicate

Sfidat e reja të Kinës

Gjatë katër dekadave të fundit, Kina është integruar në rrjetet globale në tregti, financa, të...

Profil/ Jamal Khashoggi

1 vit nga vrasja e mistershme që tronditi botën

Janë zbuluar fjalët e fundit të gazetarit arab Jamal Khashoggi, i cili u vra brenda...

Premtimi për të rinisur bisedimet

Koreja e Veriut ‘zhgënjen’ SHBA-në, hedh raketë nga nëndetësja

Koreja e Veriut mund të ketë hedhur një raketë balistike nga një nëndetëse, një veprim...

Nga Project Syndicate

SHBA dhe Irani po luajnë një lojë të rrezikshme

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Irani ndeshen në Gjirin Persik, konflikti i tyre asimetrik rrezikon...

70-vjetori i sundimit komunist

Xi Jinping: Nuk ka forcë që mund të na trondisë

Kina ka festuar 70-vjet të sundimit të partisë komuniste dhe ngritjen e saj në statusin...

Nga The Wall Street Journal

Putin po shijon një tjetër fitore…

Thirrja telefonike tani e famshme e Presidentit Trump me udhëheqësin e sapozgjedhur të Ukrainës, ka...

Nga The Hill

Britanikët, po aq të përçarë sa ‘kushërinjtë amerikanë’

Në Newquay, Cornwall, në skajin perëndimor të Britanisë, ku Oqeani Atlantik takohet me Gjirin e...

Nga Project Syndicate

70 vitet e progresit të Kinës

Festimi i 70-vjetorit të themelimit të Republikës Popullore të Kinës do të përfshijë ngjarje kulturore,...