MENU
klinika
" Po i torturojnë myslimanët"

Kampe internimi në Kinë/ Turqia: Turp për njerëzimin

Provinca në Sirinë lindore

ISIS nuk është mposhtur/ Luftë në ‘kështjellën’ e fundit

Ndryshe nga çfarë deklaroi Trump disa ditë më parë, ISIS nuk qenka mposhtur ende. Luftëtarët...

Kriza në Venezuelë

Maduro ‘vdes’ popullin e tij për bukë, por ndihmon Kubën

Një anije ushtarake venezuelase ka mbërritur në Havana për të shpërndarë 100 tonë ndihma humanitare...

Teodor Ruzvelt dhe historia e arushit Tedi

Refuzoi të vriste një ari dhe një arush lodër mori emrin e tij…

A e dini se pse pikërisht arushi i pellushit quhet Tedi? Nuk është thjesht rastësi, por një...

The Guardian

SHBA e shkatërroi Afganistanin, dhe tani po e braktis atë…

Tërheqja e trupave amerikane nga Afganistani nuk është një tërheqje paqësore, është kapitullim. Pas më...

Maduro bllokon ushqimet

Venezuela i thotë ‘Jo’ ndihmave: S’jemi lypës!

Kamionët e parë me ndihma humanitare kanë mbërritur në kufirin e Venezuelës me Kolumbinë, por...

Detaje të reja nga vrasja e gazetarit

“Princi saudit planifikoi ta vriste Khashoggin një vit më parë”

Princi i Arabisë Saudite i tha një ndihmësi të lartë se do të përdorte plumbat...

Nga Project Syndicate

Pas Brexit, Britania do të ketë nevojë për Japoninë…

Në një kohë kur populizmi dhe autoritarizmi në mbarë botën rriten dita-ditës, Japonia qëndron ende...

The Hill

Problemet e Amerikës nuk i zgjidhin fjalët…

Me fjalimin e fundit nga Presidenti Trump, pamë se ndarjet tona politike nuk kanë gjasa...

The Guardian

Pse të pasurit mbështesin Trumpin dhe May?

Nacionalizmi është shitur si ‘një luftë për njerëzit e vegjël, njerëzit e thjeshtë’, por Brooke...

Tërheqja nga traktati INF

Hillary Clinton: Trump sapo i bëri një dhuratë Putinit

Javën e kaluar, Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo njoftoi se Uashingtoni do të...

Nga New York Times

Venezuela, tanimë një luftë globale për pushtet

Qytetarët e Venezuelës janë bërë peng në një lojë të fuqive globale. Ata kanë nevojë...