MENU
klinika
Çështja e Sirisë

Ministri rus: Dëshirat e Turqisë, të justifikuara

Nga The Economist

‘Beteja’ me Trump/ Fillim aspak i mbarë për demokratët

Nancy Pelosi më 23 shtator njoftoi se Shtëpia po fillonte procedurat e shkarkimit kundër Presidentit...

Profil/ Volteri

“Qeveritë duhet të kenë edhe barinj edhe kasapë”

Volteri (21 nëtor 1694-30 maj, 1778) ishte shkrimtar i madh francez, historian dhe filozof, i...

Nga Project Syndicate

Me ISIS duhet luftuar edhe online

Në dhjetor 2018, Presidenti amerikan Donald Trump shpalli fitoren ndaj Shtetit Islamik (ISIS). Dhe në...

Fjalimi i ministrit të jashtëm

Kina dha disa mesazhe të rëndësishme nga New Yorku

Kina iu drejtua botës të Premten në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, forumi...

Konflikti SHBA-Iran

Erdogan e zgjodhi cilën anë do të mbajë…

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të premten vazhdoi përplasjejet me Uashingtonin mbi Iranin. Erdogan po...

Frika nga talebanët

Zgjedhje në Afganistan, masa të rrepta siguria

Në Afganistan po mbahen zgjedhjet presidenciale nën masa të rrepta të sigurisë, për shkak të...

Deklaratat

Kremlini, i frikësuar nga publikimi i bisedave Trump-Putin

Një zëdhënës për Kremlin shprehu shqetësimin se SHBA mund të botojë transkriptime të thirrjeve midis...

Nga New York Times

Demokratët amerikanë po rrezikojnë shumë

Donald Trump kreu një vepër të patolerueshme bashk me presidentin ukrainas. Por kjo nuk do...

Përtej lidhjeve ekonomike

Marrëdhëniet Rusi-Kinë, më të komplikuara seç duken…

Rusia dhe Kina duket se po rritin lidhjet e tyre ekonomike, politike dhe ushtarake, vërejnë...

Detaje të reja nga skandali

Informatori i Trump, oficer i CIA-s

Informatori, ankesa e të cilit ka çuar në nisjen e procedurave për shkarkimin e presidentit...

Nga Deutsche Welle

Presidenti ukrainas Zelensky – shërbëtor i Donald Trump

“Shërbëtor i popullit” – ky është emri i partisë së presidentit ukrainas. Emri është program:...