MENU
klinika
Albert Çaçi

Rrënimi i Venezuelës

Nga Washinton Post

Irani, konflikti i ri i Trumpit me Evropën…

Këtë javë, Bashkimi Evropian më në fund filloi një mekanizëm që ka për qëllim të...

Nga New York Times

Putin ka të drejtë, SHBA të qëndrojë larg Venezuelës!

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, duke folur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të...

Ka hequr dorë?

Trump: Bisedimet për murin janë humbje kohe

Presidenti i SHBA Donald Trump ka hedhur poshtë hetimin federal mbi marrëveshjen e pretenduar ruse...

Kriza politike

Spanja do ekstradojë ish-zyrtarin e Venezuelës në SHBA

Një gjykatë spanjolle ka rënë dakord të ekstradojë përkohësisht ish-zëvendësministrin e energjisë të Venezuelës, Nervis...

"Bisedimet po shkojnë mirë"

“S’ka marrëveshje me Kinën deri kur të takohem me Xi Jinping”

Presidenti Trump ka thënë se negociatat tregtare me Kinën po shkojnë mirë, por që s’do...

Nga Project Syndicate

Mësimet që nxorrën amerikanët nga mbyllja e qeverisë…

Të premten e kaluar, amerikanët u lehtësuan më në fund. Një mbyllje plotësisht e pakuptimtë...

Si do të funksionojë INSTEX?

BE po mbron Iranin nga SHBA/ Një mekanizëm i ri për tregtinë

BE do të krijojë një mekanizëm të ri për tregtinë me Iranin, duke treguar gatishmërinë...

Nga Deutsche Welle

Erdogan-Maduro, një aleancë e re?

Ndërkohë që kriza politike e Venezuelës thellohet, Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë vazhdon të mbështesë...

'Drita jeshile'

Gjermania miraton pranimin e Maqedonisë në NATO

Në takimin e sotëm, qeveria gjermane dha një dritë jeshile për nënshkrimin e protokollit të...

Nga Project Syndicate

Lufta SHBA-Kinë është thjesht iluzion!

Konflikti aktual midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës nuk është një luftë tregtare. Megjithëse SHBA-ja...

Apo kriza do të marrë fund?

Luftë së shpejti në Venezuelë?

Venezuela po përballet me trazira të vazhdueshme. Të dy Nicolás Maduro dhe Juan Guaidó pretendojnë...