MENU
klinika
Përsëri Siria i bën bashkë

Takimi Putin-Erdogan/ A do të bien dakord për “zonën e sigurt”?

The Hill

Për paqe në Siri duhet diplomaci, jo sanksione…

Shumë demokratë janë tronditur nga njoftimi i tërheqjes së trupave nga Siria nga presidenti Trump...

Mosmarrëveshjet

Dorëhiqet diplomati i DASH për çështjet evropiane, Wess Mitchell

Jep dorëheqjen Wess Mitchell, diplomati kryesor për çështjet evropiane në Departamentin e Shtetit, siç raporton...

Nga Project Syndicate

Pse Perëndimi nuk e lë Kinën të “shkëlqejë”?

Tensionet mes Kinës e Perëndimit nuk kanë gjasa të “shuhen” shpejt. Ndërkohë që mund të...

Nga New York Times

SHBA-Iran, armiq të përjetshëm?

John Limbert është një nga 52 diplomatët amerikanë, që u mbajtën peng nga Irani për...

Profil/ Fredegonda

Kur mbretëresha e frankëve sakrifikonte bijtë e saj për…

Fredegunda (Montdidier, 545 – 597 Paris) ishte mbretëresha e frankëve, gruaja e tretë e Kilperikut,...

The Guardian

Anija e Brexit, tani në ujëra të turbullta…

Ka kaluar një javë që nga rrëzimi i BE-së, por nuk ka asnjë shenjë se...

The Guardian

Nancy Pelosi, e vetmja femër që “i tregon vendin” Trumpit…

Donald Trump është mjeshtri i emërtimit të kundërshtarëve të tij me pseudonime që në njëfarë...

Nuk heq dorë nga ndërtimi i murit

Propozimet e reja të Trump/ A mund të rihapet qeveria?

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka plane të reja për projektin e murit meksikan për...

Debatet

SHBA, mbyllja e pjesshme e qeverisë sjell konfrontime politike

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane ka hyrë në ditën e 28 dhe është e...

Profil/ Ronald Regan

Si një punojës cirku u bë presidenti i Amerikës…

Ronald Regan (Ronald Wilson Reagan) ishte një politikan, anëtar i Partisë Republikane, komentator dhe aktor amerkan,...

Washington Examiner

Turqia, sponsor i terrorizmit?!

Të martën, terroristët islamikë të lidhur me grupin somalez al-Shabaab sulmuan një hotel luksoz në...