MENU
Nisin stërvitjet ushtarake

Tajvani nuk do të “gjunjëzohet” para Kinës

Trump do të duhet të zgjedhë...

Muri kufitar është shndërruar në “makthin” e Trump…

Nëse mbyllja e qeverisë zgjat shumë më gjatë, Presidenti Donald Trump do të duhet të...

Nga New York Times

Gjermania duhet të zgjedhë mes Kinës e SHBA-së…

Berlini është duke ecur në një vijë të hollë midis aleatit të saj më të...

Nga New York Times

Misteret e pesë takimeve Trump-Putin

Trump dhe Putin janë takuar pesë herë. Ajo që u tha ishte një mister. Hera...

Albert Çaçi

Trinomi globalizëm-demokraci-shtet sovran

Pyetja që shtrohet aktualisht në shumë ambiente politikëbërëse botërore është se a ka mundësi që të...

Nga New York Times

SHBA nuk duhet ta nënvlerësojë Kinën…

Mjaft më me biseda dhe shtrëngime duarsh. Ne duhet ta shkëpusim ekonominë amerikane nga Kina....

Nga Project Syndicate

Amerika nuk është më e para…

Që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara, si fuqia dominuese evropiane,...

Një telefonatë e papritur

Ulen tensionet SHBA-Turqi/ Trump diskuton me Erdoganin për Sirinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe homologu i tij amerikan, Donald Trump, kanë diskutuar mbi...

Nga New York Times

E pamundur që Trump të rizgjidhet në 2020?

Fundjavën e kaluar, një mik i imi bëri një pyetje interesante: A do të largohet...

"Nëse sulmohen kurdët"

Trump kërcënon Erdogan: Do t’ju shkatërrojmë

Donald Trump ka paralajmëruar Turqinë të dielën për shkatërrim ekonomike, nëse sulmet ndaj forcave kurde...

Tani që SHBA u largua nga Siria...

Pse Perëndimi ka nevojë për kurdët?

Gjatë gjithë kohës së fushatës së gjatë dhe të hidhur të Perëndimit për të shkatërruar...

Nga Project Syndicate

Tajvani, një tjetër “mollë sherri” mes Kinës e SHBA-së?

Qëndrimi i ashpër i Kinës ndaj Tajvanit deri më tani nuk ka qenë aspak produktiv,...