MENU
klinika
Albert Çaçi

Konfuzioni sirian

Gjysma e mandatit!

Trump, dy vite president. Tani, sytë nga viti 2020

Shumëkush e quan Donald Trumpin një “egomaniak”, të tjerë një njeri që i pëlqen të...

Përgatitjet vazhdojnë

Takimi Trump-Kim/ A do t’i arrijë Trump qëllimet?

Shtatë muaj pas takimit të parë mes SHBA-së e Koresë së Veriut, Pheniani ka bërë...

Nga Project Syndicate

Pse dy superfuqitë SHBA-Kinë nuk i japin fund “luftës”?

Marrëveshja në Buenos Aires dhjetorin e kaluar midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe homologut...

Deklarata e avokatit të Trump

“Trump nuk ka patur asnjëherë marrëveshje të fshehta me rusët”

Avokati i presidentit amerikan Donald Trump, Rudy Giuliani tha të mërkurën se nuk ka asnjë...

Nisin stërvitjet ushtarake

Tajvani nuk do të “gjunjëzohet” para Kinës

Tajvani nuk do të “gjunjëzohet” ndaj presionit kinez, tha një zëdhënës presidencial, pasi ishulli i...

Trump do të duhet të zgjedhë...

Muri kufitar është shndërruar në “makthin” e Trump…

Nëse mbyllja e qeverisë zgjat shumë më gjatë, Presidenti Donald Trump do të duhet të...

Nga New York Times

Gjermania duhet të zgjedhë mes Kinës e SHBA-së…

Berlini është duke ecur në një vijë të hollë midis aleatit të saj më të...

Nga New York Times

Misteret e pesë takimeve Trump-Putin

Trump dhe Putin janë takuar pesë herë. Ajo që u tha ishte një mister. Hera...

Nga New York Times

SHBA nuk duhet ta nënvlerësojë Kinën…

Mjaft më me biseda dhe shtrëngime duarsh. Ne duhet ta shkëpusim ekonominë amerikane nga Kina....

Nga Project Syndicate

Amerika nuk është më e para…

Që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara, si fuqia dominuese evropiane,...

Një telefonatë e papritur

Ulen tensionet SHBA-Turqi/ Trump diskuton me Erdoganin për Sirinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe homologu i tij amerikan, Donald Trump, kanë diskutuar mbi...