MENU
klinika
Nga New York Times

E pamundur që Trump të rizgjidhet në 2020?

"Nëse sulmohen kurdët"

Trump kërcënon Erdogan: Do t’ju shkatërrojmë

Donald Trump ka paralajmëruar Turqinë të dielën për shkatërrim ekonomike, nëse sulmet ndaj forcave kurde...

Tani që SHBA u largua nga Siria...

Pse Perëndimi ka nevojë për kurdët?

Gjatë gjithë kohës së fushatës së gjatë dhe të hidhur të Perëndimit për të shkatërruar...

Nga Project Syndicate

Tajvani, një tjetër “mollë sherri” mes Kinës e SHBA-së?

Qëndrimi i ashpër i Kinës ndaj Tajvanit deri më tani nuk ka qenë aspak produktiv,...

Marrëdhëniet e Trump me Rusinë

Detaje të fshehta me Putin/ Trump mohon gjithçka

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump së fundmi ka mohuar fshehjen e detajeve të bisedave me...

Nga New York Times

Britania dhe SHBA, tanimë dy qeveri “të paralizuara”…

Në parlamentin britanik, ligjvënësit po konfliktohen gjithnjë e më shumë për largimin e Britanisë nga...

Vetëm në Kanada

Kanadaja është e gatshme të presë 1 milion emigrantë

E mbani mend kur keni thënë se dëshironi të zhvendoseni në Kanada? Tashmë është koha...

Profil/ Mary Tudor

Kur Anglia sundohej nga “Mbretëresha Gjakatare”…

Mary Tudor ishte mbretëresha e parë në Angli, që mbretëroi nga 1553 deri në vdekjen...

Albert Çaçi

Egjipt-SHBA, tentativë për afrim

Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo bëri këtë javë një vizitë në Egjipt. Realisht marrëdhëniet midis...

Nga New York Times

Media, “mike” apo “armike” e Trumpit?

Ne mediat kemi një shans të dytë. Le të mos e humbasim. “Pocahontas” nuk do...

Nga The Economist

Eksperimentet e rrezikshme të Kinës…

Njëqind vjet më parë një valë protestash studentësh tronditën qytetet e mëdha të Kinës. Të...

Nga New York Times

Trump nuk gënjeu/ Nis tërheqja e trupave nga Siria

Shtetet e Bashkuara kanë filluar tërheqjen e trupave të tyre nga Siria. Kështu njoftoi sot...