MENU
klinika
Rexhep Tajip Erdogan/ New York Times

Terroristët nuk do të fitojnë!

"Një provincë e shkëputur e Kinës"

Kina luftë për të marrë Tajvanin?

Në javën e parë të vitit 2019, një editorial në gazetën zyrtare ushtarake të vendit...

Nga New York Times

Trump më i dobët se kurrë…

Një vështrim në rezultatet e zgjedhjeve afatmesme të vitit 2018 tregon pse Trump është kaq...

Data ende e pacaktuar

Putin-Erdogan së shpejti një takim/ Ç’do të diskutohet?

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Recep Tayyip Erdogan i Turqisë po planifikojnë të takohen së...

Profil/ Udro Uillson

Uillson, presidenti që kërkonte paqe por ishte racist…

Shqiptarët gëzojnë respekt të jashtëzakonshëm për figurën e presidentit amerikan Uillson, për rezistencën që bëri...

Nga The Economist

Trump dhe vendimet që kanë çorientuar gjithë botën…

Nuk u desh shumë kohë që vendimi i Amerikës për t’u tërhequr nga Siria të...

Albert Çaçi

Militarizimi i Japonisë

Japonia është fuqia e tretë ekonomike botërore mbas SHBA dhe Kinës, me një GDP rreth 5...

Nga New York Times

Elizabeth Warren dhe një fije shpresë për Amerikën…

Ndërsa demokratët amerikanë marrin përsipër Shtëpinë, partia e tyre po debaton edhe për vizionin e...

Ndërtimi i mureve kufitare

Trump nuk heq dorë/ Emergjencë kombëtare në Amerikë?

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se mund të deklarojë një emergjencë kombëtare për...

Rruga drejt denuklearizimit

Edhe në 2019, gjithë vëmendja do të jetë tek Koreja e Veriut…

Në Ditën e Vitit të Ri, udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jung Un, tha...

Drejtësi për vrasjen e Khashoggit

Nis gjyqi për vrasjen e gazetarit saudit

Gjyqi i 11 individëve mbi vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi ka filluar në kryeqytetin...

Nga Project Syndicate

Më në fund shpresë për paqe në Siri…

Nga këndvështrimi i Donald Trump, një regjim i kukullave siriane të komanduara nga SHBA nuk...