MENU
Nga The Economist

Pse Xi Jinping frikësohet nga viti 2019?

Nga Project Syndicate

Trump gaboi, ISIS nuk “ka vdekur”…

Tërheqja e SHBA nga Siria përtej gjithçkaje, mund të jetë e dëmshme, sepse ajo po...

"Marrëveshja po ecën shumë mirë"

Trump optimist për marrëdhëniet me Kinën

Presidenti i SHBA, Donald Trump tha në Twitter se ai kishte patur një “telefonatë të...

Profil/ Franc Ferdinand

Vrasja e princit që “ndezi” Luftën e Parë Botërore…

Lufta e Parë Botërore apo Lufta e Madhe ishte lufta që përfshiu pothuajse gjithë botën, nga viti 1914 deri në vitin 1918. Kjo luftë...

Nga New York Times

Trump dhe politikat e tij, kërcënim për Izraelin…

Presidenti amerikan Donald Trump, ka marrë një tjetër vendim të papritur, ka ulur papritmas sigurinë...

Albert Çaçi

Komplikimet e rrezikshme në Siri

Natën e 25 dhjetorit 2018, kur në Siri po festonin Krishtlindjet pas 6 vjet luftimesh...

Frikë nga "pushtimi turk"

Kurdët të frikësuar nga turqit/ Kërkojnë ndihmë nga qeveria

Vendosja e trupave në Manbij vjen pas kurdët YPG kërkuan ndihmën e qeverisë siriane për...

Nga The Economist

Siria ka nevojë për Rusi, jo për Amerikë…

Fundi i hegjemonisë amerikane… Në vitin 1972 Anwar Sadat dëboi këshilltarët ushtarakë sovjetikë nga Egjipti,...

Ndryshimi i parë pas vrasjes së Khashoggit

Arabia Saudite po përmirëson imazhin? Ndryshohet kabineti

Mbreti Salman i Arabisë Saudite ka caktuar një ministër të ri të jashtëm si pjesë...

Nga Project Syndicate

“Mrekullia kineze” po merr fund…

Në përvjetorin e 40-të të “hapjes” së madhe të Kinës” nën udhëheqjen e Deng Xiaoping,...

Nga New York Times

Fati i Sirisë në duart e Rusisë dhe Iranit…

Turqia po kërcënon të pushtojë Sirinë për të zhdukur luftëtarët kurdë. Trupat amerikanë së shpejti...

Albert Çaçi

Turqi-Izrael, rrëshqitje totale

Përpara Krishtlindjeve, ndërmjet Turqisë dhe Izraelit u shkëmbyen  një sërë akuzash shumë të rënda që...