MENU
klinika
Tërheqja e trupave amerikane nga Siria

Trump po heq dorë nga vendimi?

Detajet

Eifel mbulohet nga tymi i zi/ “Jelekët e Verdhë” ndezin Parisin

 Kulla Eifel është mbuluar me tym të zi, pasi policia gjuajti ‘ Jelek Verdhët’ me gaz...

Profil

Neroni, perandori që i binte violinës ndërsa Roma digjej…

Neroni është i njohur si perandori që “i binte violinës ndërsa Roma digjej”. Ai ishte...

Nga The Economist

Pse Xi Jinping frikësohet nga viti 2019?

Janë disa përvjetorë të rëndësishëm dhe Partia Komuniste është nervoze. Para tridhjetë vjetësh, kur u...

Nga Project Syndicate

Trump gaboi, ISIS nuk “ka vdekur”…

Tërheqja e SHBA nga Siria përtej gjithçkaje, mund të jetë e dëmshme, sepse ajo po...

"Marrëveshja po ecën shumë mirë"

Trump optimist për marrëdhëniet me Kinën

Presidenti i SHBA, Donald Trump tha në Twitter se ai kishte patur një “telefonatë të...

Profil/ Franc Ferdinand

Vrasja e princit që “ndezi” Luftën e Parë Botërore…

Lufta e Parë Botërore apo Lufta e Madhe ishte lufta që përfshiu pothuajse gjithë botën, nga viti 1914 deri në vitin 1918. Kjo luftë...

Nga New York Times

Trump dhe politikat e tij, kërcënim për Izraelin…

Presidenti amerikan Donald Trump, ka marrë një tjetër vendim të papritur, ka ulur papritmas sigurinë...

Albert Çaçi

Komplikimet e rrezikshme në Siri

Natën e 25 dhjetorit 2018, kur në Siri po festonin Krishtlindjet pas 6 vjet luftimesh...

Frikë nga "pushtimi turk"

Kurdët të frikësuar nga turqit/ Kërkojnë ndihmë nga qeveria

Vendosja e trupave në Manbij vjen pas kurdët YPG kërkuan ndihmën e qeverisë siriane për...

Nga The Economist

Siria ka nevojë për Rusi, jo për Amerikë…

Fundi i hegjemonisë amerikane… Në vitin 1972 Anwar Sadat dëboi këshilltarët ushtarakë sovjetikë nga Egjipti,...

Ndryshimi i parë pas vrasjes së Khashoggit

Arabia Saudite po përmirëson imazhin? Ndryshohet kabineti

Mbreti Salman i Arabisë Saudite ka caktuar një ministër të ri të jashtëm si pjesë...