MENU
Nga New York Times

Lufta që nuk mbaroi kurrë…

Albert Çaçi

Sanksionet e ponderuara

Më datën 4 nëntor hyn në fuqi një sërë sanksionesh dragoniane ndaj Iranit nga ana...

Evakuohen banorët

Zjarret në Kaliforni, shkon në 25 numri i viktimave

Ka arritur në 25 numri i viktimave si pasojë e zjarreve masive në Kaliforni. Rritja...

Deklarata e presidentit Erdogan

Rasti Khashoggi/ Turqia shpërndan regjistrimet

Turqia i ka shpërndarë regjistrimet për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi me Arabinë Saudite,...

Postimi i presidentit amerikan në Twitter

Trump i fyer nga Macron…

Presidenti Donald Trump sulmoi homologun e tij francez, Emmanuel Macron, pasi arriti në Paris për...

Nga Project Syndicate

Populistët nuk na shpëtojnë nga korrupsioni…

Ajo që i bashkon përkrahësit e politikanëve autoritarë, si Presidenti i SHBA Donald Trump dhe...

Detajet

Zjarret në Kaliforni, 9 viktima deri tani

Një zjarr i madh ka shpërthyer në veri të Los Angeles-it, i cili ende vazhdon...

Hyn në fuqi

Administrata Trump nis punën për kufizimin e kërkesave për azil

Administrata e presidentit Trump ndërmori një hap të madh të enjten për të kufizuar pretendimet...

Përpjekjet e vazhdueshme të Sekretarit të Mbrojtjes

Jim Mattis, amerikani i vetëm që kërkon paqe me Kinën…

Kur Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione mbi ushtrinë e Kinës këtë vjeshtë, Kina mori hak...

Nga Project Syndicate

E ardhmja e pasigurtë e amerikanëve…

Tani që Partia Demokratike ka fituar kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara,...

Nga Project Syndicate

Kriza ekonomike mund të sjellë Luftën e Tretë Botërore…

Kriza ekonomike e radhës është më afër se sa mendoni. Por ajo që ju duhet...

Nga The Economist

Një qeveri e përçarë në një vend të përçarë…

Një recetë për qeverisjen e dobët dhe zhgënjimin me sistemin politik. Rezultati i zgjedhjeve ishte...