MENU
klinika
Përplasje me Trump?

Aleatët e NATO-s, të shqetësuar për largimin e sekretarit Mattis

Pas Sirisë...

SHBA, tërheqje edhe nga Afganistani?

Pas planeve për tërheqje nga Siria, nga Uashingtoni mbërrijnë lajmet se trupat amerikane do të...

Nga The Guardian

Si “jelekët e verdhë” u bënë simbol protestash në gjithë botën…

Gjithçka filloi më 10 tetor, me një apel në Facebook nga dy shoferët e kamionëve...

Nga New York Times

Pse u largua Jim Mattis, Sekretari amerikan i Mbrojtjes?

Jim Mattis do të largohet si Sekretar i Mbrojtjes në muajin shkurt, dhe njoftimi u ...

Nga Reuters

Lufta tregtare Kinë-SHBA/ Ç’duhet të bëjë Trump?

Tema e parë që Donald Trump përmendi kur shpalli kandidaturën e tij për president në...

Nga New York Times

Perëndimi në rrugë pa krye…

Si meritokracia dhe populizmi përforcojnë gabimet e njëri-tjetrit… Në Francë, ku Emmanuel Macron jashtëzakonisht jopopullor...

Nga New York Times

Tërheqja e trupave amerikane nga Siria, fitore për Iranin e Rusinë

Presidenti Trump ka urdhëruar tërheqjen e 2.000 trupave amerikane nga Siria, duke sjellë një fund...

Albert Çaçi

Turqia përgatit operacionin e ri

Turqia është duke grumbullar një pjesë të trupave në kufirin e saj jugor  në drejtimin e...

Pse kriza humanitare nuk po merr fund?

Paqja “e cunguar” në Jemen…

Ndërkohë që palët ndërluftuese të Jemenit u takuan në Suedi javën e kaluar, shpresat ishin...

Nga New York Times

“Lufta” e Trump kundër emigrantëve

Pavarësisht nga humbjet e mëdha në vitin 2018, Presidenti Trump dhe mbështetësit e tij republikanë...

Kina nuk pranon leksione!

Xi Jinping: Mos na tregoni se çfarë të bëjmë

Presidenti kinez, Xi Jinping, ka paralajmëruar vendet të tjera që të mos i “diktojnë” Pekinit...

Nga New York Times

Kaosi, specialiteti i Trump…

Një javë përpara Krishtlindjeve dhe të gjithë përmes Shtëpisë, po vjen moment që një pjesë...