MENU
"Modernizimi i marrëveshjes NAFTA"

Nënshkruhet marrëveshja e re tregtare SHBA-Meksikë-Kanada

Amerika në zi

Vdekja e George HW Bush, çfarë shkruajnë Obama e TrumpKa ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare...

Nga New York Times

Takimi Donald Trump-Xi Jinping dhe rreziku për Luftën e Ftohtë 2

Kur Presidenti Trump të ulet me Presidentin Xi Jinping për darkë të shtunën, takimi i...

Një tigër i plagosur rrallë rri i qetë

Në vitin 2009, The Economist shkroi për një pushtet global: Brazilin. Ekonomia e saj, thoshte...

Fokusi kriza Rusi-Ukrainë

Samiti i G20/ Çfarë do të diskutohet?

Udhëheqësit botërorë po mblidhen në Argjentinë për samitin e tyre vjetor të G20 mes tensioneve...

Arsyet

Trump anulon takimin me Putin në G20

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka anulluar takimin me kreun e Kremlinit, Vladimir Putin, që ishte...

63 vota në senat për mocionin

SHBA s’do e mbështesë më Arabinë Saudite

Senati i SHBA ka rënë dakord për një mocion për të ndërprerë mbështetjen amerikane për një...

Financial Times

Ëndrra e re amerikane: Evropa Veriore

Sondazhet e fundit tregojnë se shumica e demokratëve dhe të rinjve amerikanë tani besojnë tek...

Nga New York Times

Pse Trump po e “dënon” Amerikën Latine?

Strategjia e presidentit i bën jehonë luftës së Reaganit në Luftën e Ftohtë kundër të...

"Teheranit po i soset durimi"

Sanksionet e SHBA nuk e ndikojnë aspak marrëdhënien Iran-Japoni

Irani dhe Japonia do të vazhdojnë të bashkëpunojnë për sigurinë bërthamore pavarësisht sanksioneve të SHBA,...

Albert Çaçi

Trump në mes të mandatit

Kaluan më se dy vjet që kur më 8 nëntor 2016, amerikanët votuan për president...

Nga Project Syndicate

Ku ngjasojnë Kina dhe SHBA?

Pas vitesh të tëra me simbiozë ekonomike, dy superfuqitë botërore duket se i kanë shpaluur...