MENU
klinika
Nga The Independet

Salvini, ‘bishë e plagosur’ që kërkon hakmarrje

Jo vetëm 'faji' i tij

Turqinë nuk e largoi Erdogani nga Perëndimi…

Shumë besojnë se Turqia do të kthehet në “normalitetin perëndimor”, sapo Rexhep Tajip Erdogan të...

Nga Deutsche Welle

A ndodhet Italia para një krize të re qeveritare?

Socialdemokratët u ndanë. Çfarë do të thotë kjo për “koalicionin anti-Salvini” në Romë? Pas katër...

Nga Washington Times

Është koha të kujtojmë ‘lavdinë’ e dikurshme të NATO-s

Kritikat e Trump ndaj Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) dhe insistimi i...

Probleme për koalicionin qeverisës

Itali/ Ish-kryeministri largohet nga PD

Ish-kryeministri i Italisë Matteo Renzi ka njoftuar se po largohet nga Partia Demokratike për të...

Pse i pëlqen krahasimi?

A ngjason Johnson me Winston Churchill?

Boris Johnson është krahasuar Winston Churchill, por vetëm për sa i përket dështimit ushtarak të...

Ndryshimi i politikave të emigracionit

“Fundi i epokës së Salvinit”, Italia mirëpret 82 emigrantë

Qeveria e re e majtë e Italisë ka lejuar një anije shpëtimi që transportonte 82...

Editorial i Financial Times

Perëndimi s’mund t’i harrojë ‘gabimet’ e Putinit

Armët në lindje të Ukrainës nuk kanë qenë asnjëherë të heshtura, por për tre vjet...

Pa fund probleme

Erdogan po e çon partinë drejt fundit?

Çdo ditë që kalon, duket, presidenti i fuqishëm i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, po ecën...

Ivaylo Ditchev/ Deutsche Welle

Europa ime: Zhgënjim pas revolucioneve të vitit 1989

Revolucionet e kadifenjtë në Europën Lindore i dhanë krahë ëndrrave të shumë njerëzve, por ato...

Arsyeja e tolerimit

Pse Perëndimi po ‘bën një sy qorr’ me Zelenskyn?

“Zbatoni reformat me shpejtësi të madhe, pa vonesa të mëtejshme”, për këtë u zotua Volodymyr...

Profil/ Leonid Brezhnev

Dikur një qytet rus mbante emrin e tij…

Leonid Brezhnev, (19 dhjetor 1906, Kamenskoye, Ukrainë – 10 nëntor 1982, Moskë, Rusi), ishte burrë...