MENU
klinika
The Guardian

Brexit pa marrëveshje është ‘çmenduri’

Në prag të samitit të G7

Çfarë pritet nga takimi Macron-Putin?

Presidenti francez Emmanuel Macron konfirmoi të shtunën se ai kishte ftuar homologun e tij rus...

Editorial i The Guardian

Qeveria e Johnson, e të pasurve, për të pasurit?

Në prag të zgjedhjeve të vitit 2015 në Britani, kur shumica e sondazheve mendonin se...

Editorial i Washington Post

Një mundësi ‘e artë’ për Ukrainën dhe Zelenskyn

Elita politike e Ukrainës ka hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur shanset për të stabilizuar...

Presidentja e Bankës Qendrore Europiane

Çelësi i suksesit për Christine Lagarde

Emërimi i papritur i Christine Lagarde për të shërbyer si presidente e ardhshme e Bankës...

Në prag të takimit me Macron

“Mos na provokoni!”, francezët thirrje për Johnson

Boris Johnson do të udhëtojë në Francë për të takuar presidentin francez Emmanuel Macron në...

The Economist

Marrëdhëniet me Turqinë, një test për BE-në

Gabimet e njëpasnjëshme të presidentit turk e kanë çuar Turqinë më pranë fqinjëve të saj...

Proces gjyqësor

BE kundër Hungarisë, për Soros

Komisioni Evropian paraqiti një çështje kundër Hungarisë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë të enjten mbi...

Financimet e paligjshme nga Rusia

“Russiagate”, Conte i del në mbrojtje Salvinit

Kryeministri italian Giuseppe Conte deklaroi se qeveria e tij nuk ka qenë e ndikuar nga...

Deklarata e Ministrit të Jashtëm

Turqia gati për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Qipron

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoglu ka thënë se vendi i tij është gati të...

Project Syndicate

BE duhet të punojë për një G3, me SHBA-në e Kinën…

Me institucionet kryesore të Bashkimit Evropian që përgatiten për një ndryshim të udhëheqjes këtë vjeshtë,...

Project Syndicate

Tragjikomedia e Brexit, shumë pranë kulmit

Tani që Boris Johnson ka arritur ambicien e tij të jetës për t’u bërë kryeministër...