MENU
klinika
Project Syndicate

Ditët e dominimit mashkullor në politikë janë të numëruara

Editorial i The Guardian

Në skuadrën e Johnson s’ka vend për kompromis

Vite më parë, kur Boris Johnson mendonte të konkurronte për lidershipin konservator, shumë deputetë të...

"Rigjenerimi i kontinentit"

Von der Leyen dhe Macron, plan të përbashkët për Evropën

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka zgjedhur Parisin për vizitën e saj...

The Guardian

A është Johnson vërtet Trumpi europian?

Tani Mbretëria e Bashkuar ka një kryeministër të ri, afërsisht tre vjet pasi Theresa May...

Project Syndicate

A mund të bëhet BE një lojtar global?

Pesë vitet e fundit nuk kanë qenë të mira nisur nga perspektivat e politikës së...

Sfidat e kryeministrit të ri

Pse liderët europianë nuk e marrin seriozisht Boris Johnson?

“Çfarë?”, ky ishte titulli në kopertinën e revistës Stern të Gjermanisë këtë javë nën një...

Nga Deutsche Welle

Boris Johnson, kryeministri i pazakontë i Britanisë

Ai ka origjinë turke, ka lindur në New York me prindërit anglezë dhe ka kaluar...

Editorial i Washington Post

Nga çfarë ka frikë Putin?

Një test i rëndësishëm i shoqërisë civile në Rusi është duke u zhvilluar në rrugët...

Rezultatet e zgjedhjeve

Ish-kryebashkiaku i Londrës, lideri i ri i Anglisë

Boris Johnson është zgjedhur lider i ri konservator në një votim të anëtarëve të partisë...

Hunt apo Johnson?

Britania në pritje të emrit të kryeministrit të ri

Ose Boris Johnson ose Jeremy Hunt do të bëhet lideri i ri konservator të martën,...

Akuza për indiferencën e Europës

Ministri turk: Nuk do t’i kishin mbijetuar emigracionit pa ne

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Süleyman Soylu deklaroi në fundjavë se fundi i bashkëpunimit mes...

Nga The Hill

Aleatja e Merkel, një kërcënim për Trump

Një aleate e Kancelares gjermane Angela Merkel do të marrë kryesimin e Bashkimit Evropian, duke...