MENU
Kundërshton akuzat

Britani/ Johnson: S’po kërkoj Brexit pa marrëveshje

Mbështetja për koalicionin e saj

Gjermanët nuk heqin dorë nga Merkeli

Koalicioni i madh i Gjermanisë është gjithnjë e më i dobët, por shumica e gjermanëve...

Nga Financial Times

Italia s’mund të bëjë më ‘lojëra’ me Brukselin

Sistemi i BE-së i rregullave fiskale mund të jetë një dhuratë për politikanët populistë: ata...

Akuzat për kryeministrin e mundshëm

“Johnson s’ka guxim të përballet me njerëzit”

Boris Johnson është akuzuar për ” të mos patur guxim për t’u përballur me njerëzit”...

Problemet me buxhetin

Mund ta shmangë Italia ndëshkimin e BE-së?

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Brendshëm Matteo Salvini tha të hënën në një konferencë shtypi në...

Deklarata e Sekretarit të Jashtëm britanik

BE, e gatshme ta rinegociojë marrëveshjen e Brexit?

Sekretari i Jashtëm britanik, Jeremy Hunt, i cili është edhe kandidat për ta zëvendësuar Theresa...

Deklarata e Boris Johnson

“Nuk do i paguajmë 39 miliardë dollarë për Brexit”

Boris Johnson, kandidati kryesor për të pasuar Theresa May si kryeministri i ardhshëm i Britanisë,...

Koalicioni

Qeveria italiane vazhdon si më parë

Matteo Salvini, Luigi Di Maio takohen për të ardhmen e koalicionit “Përparësi ekonomisë, uljes së...

Kriza

SHBA ultimatum Turqisë për blerjen e sistemit raketor rus

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë vënë një ultimatum Turqisë për blerjen e sistemit...

The Guardian

Si Brexit shkaktoi ‘vdekjen’ e Partisë Konservatore

Duket e cuditshme, por Britania nuk ka një parti konservatore. Ka dy parti revolucionare të...

Joschka FIscher/ Project Syndicate

Lufta SHBA-Kinë dhe dilemat e Evropës

Muajin e kaluar, nën presionin e administratës së Presidentit të SHBA, Donald Trump, Google përfundoi...

George Soros/ Project Syndicate

Ku është zëri i shumicës së heshtur të Evropës?

Ajo që votuesit thanë në zgjedhjet e Parlamentit Evropian në muajin e kaluar është se...