MENU
Nga New York Times

Putini dikur dhe Putini sot…

Kriza në Venezuelë

BE bashkë me SHBA, njeh Guaidon si liderin e Venezuelës

Vendet e Bashkimit Europian, si Spanja, Franca, Britania, Gjermania, Suedia dhe Danimarka kanë unifikuar këtë...

Shifrat alarmante të një studimi

Pas Brexit, 1.7 milionë njerëz në varfëri ekstreme

Duhet ende kohë që Britania të largohet nga BE, por një studim ka treguar se...

Brexit

Theresa May: Data nuk shtyhet, dalim nga BE në 29 mars

Theresa May ka thënë se është “e vendosur” për të përfunduar Brexit në kohë, pavarësisht...

1 kundër 27

Brexit/ Britania e vetme kundër të gjithëve…

Disa zgjidhje magjike të reja ndoshta, ndoshta do të ofrojnë një zgjidhje të befasishme të...

Nga New York Times

Pse gjermanët duan më shumë gratë në politikë?

Gratë në Gjermani fituan të drejtën për të votuar në vitin 1918, por një shekull...

Profil/ Napoleon Bonaparti

Pushtoi një Evropë të tërë dhe kishte frikë nga macet!

Me siguri, gjithkush ka dëgjuar për Napoleon Bonaparten, gjeneralin ushtarak dhe perandorin e parë të...

The Guardian

Ndikimi i teorive të komplotit në zgjedhjet e Parlamentit Europian

A do të mbizotërojnë teoritë e komplotit në zgjedhjet parlamentare të Majit? Janë bërë vërtet...

Nga Project Syndicate

Britanikët nuk e dinë më se çfarë duan…

Pavarësisht se marrëveshja e saj e negociuar me BE-në për largimin e Britanisë nga blloku,...

Rikthehen kujtimet e vitit 1985

Gjermanët të frikësuar nga një garë e re armësh…

Tridhjetë vjet më parë, armët bërthamore amerikane u nxorrën jashtë Gjermanisë. Por me Presidentin Donald...

Nga The Economist

Britanisë i duhet më shumë kohë…

Theresa May ka humbur kaq shumë votime, saqë kur më 29 janar, kur i mibjetoi...

Nga New York Times

Pse Merkel s’ka folur kurrë për të drejtat e grave?

Liderja gjermane më në fund foli për gjininë. Një ditë pasi parlamenti britanik votoi për...