MENU
Po zgjedhin përfaqësuesit

“Jelekverdhët” do të kandidojnë në zgjedhjet europiane?

Albert Çaçi

Brexit – Të gjithë pa plan

Ajo që po ndodh sot në jetën politike britanike, lidhur me çështjen Brexit, nuk ka...

A mund të shtyhet afati?

Britania nuk do të dalë nga BE në 29 mars?

Vonesa ose anulimi i Brexit do të ishte një “shkelje” e besimit të elektoratin dhe...

The Guardian

Merkel-Makron, “shpëtimtarët” e Evropës…

Jo më larg se dje, presidenti francez dhe kancelarja gjermane nënshkruan marrëveshjen e Aachen, përpjekja...

Po sfidojnë populistët

Traktati Francë-Gjermani/ Reforma në BE?

Këtë mëngjes, presidenti francez dhe kancelarja gjermane nënshkruan marrëveshjen e Aachen, përpjekja e fundit franko-gjermane...

Përplasjet Itali-Francë vazhdojnë

Salvini: Francën e ka pasuruar Afrika

 Zëvendëskryeministri dhe ministri i brendshëm Italian, Matteo Salvini tha të martën se Franca nuk kishte...

The Hill

E përballon dot NATO Trumpin dhe 2 vjet?

Donald Trump sapo bëri dy vjet, si Presidenti i 45-të i SHBA-së, dhe tani po...

The Hill

Ballkani dhe Deti i Zi, “shënjestrat” e Putinit…

Në shkurt, ministrat e mbrojtjes të NATO-s do të mbajnë një konferencë dhe në prill...

Refugjatët

Gjermania, rekord azilkërkuesish të dëbuar. Shumica, në Itali

Gjermania ka kthyer në 2018-ten një numër rekord refugjatesh në vendet e tjera ë Bashkimit...

Shifrat më të ulëta që nga viti 2006

Putin po “rrëzohet”/ 70% e rusëve nuk e besojnë më

Besimi i Rusisë në Presidentin Vladimir Putin ka rënë në nivelin më minimal prej 13...

Gati për zgjedhjet e majit...

Lojtarët e rinj politikë në Evropë

Zgjedhjet e Parlamentit Europian 2014 ishin një moment i rëndësishëm për partitë radikale të të...

Nga The Economist

Një traktat nuk zgjidh ‘ngërçin’ mes Makronit e Merkelit…

“Zotërinj, kurrë mos harroni se për Francën nuk mund të ketë alternativë tjetër përveç miqësisë...