MENU
klinika
Nga New York Times

A po gabon BE me Italinë?

Nga Project Syndicate

Rënia e mundshme e Putinit dhe rreziqet për botën

Mirëqenia e popullsisë ruse ka rënë, popullariteti i Putinit po ashtu. Por 18 vitet e...

Pasardhësi i Merkelit?

Makron është udhëheqësi i paracaktuar i Evropës…

Angela Merkel këtë javë lajmëroi se së shpejti do të largohet nga politika gjermane dhe...

Pakti i OKB-së për migracionin

Pse nuk do të nënshkruajë Austria?

Austria tha se do të refuzonte të nënshkruante një pakt ndërkombëtar që synonte përmirësimin e...

Nga New York Times

Po tani që Merkel po ikën?

Fillimi i fundit të epokës së Angela Merkel sapo ka nisur. Të hënën, Merkel, kancelarja...

Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…

Nuk është ekzagjerim të thuhet se viti 2019 do të jetë viti që ose do...

Nga New York Times

Evropa humb udhëheqësen e kontinentit…

Angela Merkel njoftoi të hënën se ajo do të tërhiqet nga skena politike kur mandati...

Do të japë dorëheqjen

Fundi i epokës “Merkel” erdhi

Fundi i epokës Angela Merkel erdhi. Angela Merkel, kancelarja e e Gjermanisë ka thënë se...

"Evropa do të humbasë shumë"

Rënia e Merkelit dhe e ardhmja e Evropës

Rënia e Angela Merkelit nisi që me zgjedhjet federale të vitit të kaluar, kur Bashkimi...

Nga The Economist

A do të marrë fund konflikti Itali-BE?

Si një çift “luftëtarësh të çmendur” para një beteje, Komisioni Evropian dhe qeveria italiane janë...

Nga New York Times

Çfarë nuk po shkon me Social-demokratët e Gjermanisë?

Socialdemokratët gjermanë janë të zhytur në një lloj depresioni. Partia qeveris vendin bashkë me Kristian...

Nga The Economist

Pse populistët në Poloni nuk kanë patur sukses?

Populistët mund të jenë në rritje në Evropë, por jo në Varshavë. Pati një rezultat...