MENU
klinika
Nga The Economist

Gjermani/ Ç’do të ndodhë me aleatët e Merkel?

Dështojnë negociatat

Brexit/ Britania nuk ‘ul kokën’ para Evropës

Britania dhe Bashkimi Evropian kanë dështuar të arrijnë një marrëveshje për Brexit, në bisedimet e...

Nga Project Syndicate

Humbur në labirintin e Brexit/ Cila rrugë duhet të zgjidhet??

Pas një viti e gjysmë negociatash me Bashkimin Europian, qeveria britanike nuk është më pranë...

Sondazhet aspak favorizuese

Bavaria voton sot/ Merkel në rrezik

Angela Merkel do të marrë fajin për një rezultat “dramatik” të zgjedhjeve të Bavarisë të...

"Trzira" pas zgjedhjeve

Pse është kaq e vështirë të qeverisësh në Suedi?

Ka qenë gjithmonë e ndërlikuar për të formuar qeveritë në sistemet parlamentare shumëpartiake. Por këto...

Përsëri përplasje për buxhetin

Salvini: Do të bëj të kundërtën e asaj që kërkon Brukseli

Mateo Salvin, zëvendëskryeministri I Italisëka premtuar se qeveria e tij do të bëjë pikërisht të...

Autoriteti i kancelares vihet në provë...

Datat kur Merkel do të “luftojë” këtë vjeshtë

Trembëdhjetë vjet pasi Merkel mori postin e kancelares, “kriza” në qeverisjen e saj mund të...

Nga The Economist

Pse vendet baltike i frikësohen Rusisë?

Rreziqet që ata përballen janë reale dhe të menjëhershme… Ndoshta njerëzit në Europë nuk ishin...

Bie popullariteti sipas sondazheve

Pse rusët nuk besojnë më tek Putini?

Besimi tek Vladimir Putin,  dhe tek partia qeverisëse ka rënë ndjeshëm gjatë vitit të kaluar,...

A do të rizgjidhet presidenti francez?

Çfarë po e “rrëzon” Makronin?

Presidenti francez Emmanuel Macron shpreson që një riorganizim i qeverisë do të përmirësojë popullaritetin e...

Udhëheqësit italianë kërcënojnë

Një “tërmet politik” po vjen në Evropë…

Blloku mund të presë një “tërmet politik “pas zgjedhjeve të Parlamentit Europian 2019, paralajmëroi nënkryeministri...

Deklarata e Juncker për Brexit

A do te finalizohet ‘marrëveshja e divorcit’?

Zyrtarët kryesorë të BE kanë shprehur optimizëm se një marrëveshje Brexit mund të arrihet deri...