MENU
klinika
Nga The Economist

Pse vendet baltike i frikësohen Rusisë?

Bie popullariteti sipas sondazheve

Pse rusët nuk besojnë më tek Putini?

Besimi tek Vladimir Putin,  dhe tek partia qeverisëse ka rënë ndjeshëm gjatë vitit të kaluar,...

A do të rizgjidhet presidenti francez?

Çfarë po e “rrëzon” Makronin?

Presidenti francez Emmanuel Macron shpreson që një riorganizim i qeverisë do të përmirësojë popullaritetin e...

Udhëheqësit italianë kërcënojnë

Një “tërmet politik” po vjen në Evropë…

Blloku mund të presë një “tërmet politik “pas zgjedhjeve të Parlamentit Europian 2019, paralajmëroi nënkryeministri...

Deklarata e Juncker për Brexit

A do te finalizohet ‘marrëveshja e divorcit’?

Zyrtarët kryesorë të BE kanë shprehur optimizëm se një marrëveshje Brexit mund të arrihet deri...

"Votuesit nuk na kuptojnë"

Merkel, “fajtore” për kaosin në koalicionin gjerman

Kancelarja Angela Merkel ka pranuar se Bashkimi  Kristiandemokratik (CDU) ka shkaktuar një ndarje massive në...

Hapat që duhet të ndjekë

A do ta gjejë Turqia rrugën drejt Perëndimit?

Qyteti Këln në Gjermani, është i dalluar për një sërë arsyesh historike, por veçanërisht si...

Ka humbur efektivitetin në sulm

NATO ‘thërret në mësim’ Rusinë…

Forcat e NATO-s janë duke u përgatitur për ushtrimin e tyre më të madh që...

Nga Project Syndicate

Italia “buzë greminës”…

Planet afatgjata ekonomike dhe sociale pothuajse në mënyrë të pashmangshme bien ndesh me objektivat politike...

Erdogan nuk e përjashton mundësinë

Referendum në Turqi për anëtarësimin në BE?

Një referendum mbi pranimin në Bashkimin Evropian mund të bëhet në Turqi, tha të enjten...

Pse po krahasohen dy vendet?

Italia nën hapat e ‘fatit të zi’ të Greqisë…

Italia nuk është si Greqia. Është më mirë dhe më keq. Ekonomia e Italisë është...

Deklarata e ministres franceze

Pse Franca kërkon Brexit pa marrëveshje?

Një Brexit pa marrëveshje do të ishte më mirë për Francën, kështu deklaroi mbrëmë një...