MENU
klinika
Analiza e Times

Lufta e Ukrainës po bëhet Vietnami i Putinit

Udhëtimi i Macron, Scholz dhe Draghit në Ukrainë

Media gjermane: Perëndimi është nën presion

Tre krerët më me ndikim të qeverisë së BE-së, Macron, Draghi, dhe Scholz pritet të...

Analiza

E ardhmja e BE-së, e njëjtë me fillesat…

Shkeljet e Polonisë kundër shtetit të së drejtës janë shumë reale dhe padyshim që kanë...

Analiza

SHBA po heq dorë nga ndihma për Ukrainën?

Tani presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është i sigurt:Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, është...

Editoriali i The Guardian

Vuajtjet e Ukrainës vazhdojnë dhe fundi i luftës nuk duket!

Në orët pas pushtimit të Ukrainës nga Moska më 24 shkurt, çdo moment që Kievi...

Analiza

Fundi i luftës, Evropa duhet të përgatitet për çdo skenar!

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, mediat dhe rrjetet sociale janë hasur me...

Analiza

Rusia mund të fitojë përballë Ukrainës por përballë NATO-s…

A do ta humbasë Ukraina luftën? Jo me mbështetjen e vazhdueshme perëndimore nuk do të...

Analiza e The Guardian

Kina e ka humbur totalisht besimin tek Perëndimi

Më shumë se 100 ditë pas pushtimit rus të Ukrainës, vlerësimi strategjik i Kinës për...

Analiza

Finlanda po penalizohet nga Suedia!

Kërkesa për anëtarësim i Weden-it dhe Finlandës në NATO dukeshin thjesht si një formalitet. Asgjë,...

Analiza e The Guardian

Pse duhet hequr dorë nga ideja se Ukraina mund të fitojë?

Lufta në Ukrainë arrin një pikë rreziku maksimal. A mund të udhëhiqen palët drejt kompromisit...

Analiza e The Washington Post

Perëndimi s’mund dhe s’duhet ta lërë Ukrainën të humbasë

Beteja e Donbasit – me pasoja të rëndësishme për të ardhmen e Ukrainës dhe të...

Analiza

Gjermania “e ftoi” Rusinë të pushtonte Ukrainën

Disa do të marrin merita, të tjerve do tu mbetet turpi. E para në kategorinë...