MENU
klinika
Nga New York Times

Si SHBA e bëri Kinën të suksesshme…

Albert Çaçi

Ushtria europiane-Utopi apo domosdoshmëri?

Presidenti i Francës Emmanuel Macron javën e fundit hodhi një ide që i hapi rrugë...

Shkak një gjobë

Lideri i opozitës ruse nuk lejohet të largohet nga Rusia

Lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalny u ndalua të largohej nga Rusia të martën, për...

"Ushtria do të jetë plotësim i NATO-s"

Edhe Merkel kërkon krijimin e një ushtrie evropiane

Merkel bashkohet me Macron në thirrjen për ushtrinë e BE-së për të plotësuar NATO-n Kancelarja...

Vazhdon dhuna në Rripin e Gazës

Përleshjet Izrael-Hamas/ 8 të vrarë

Tetë vetë janë vrarë në përleshjet midis Izraelit dhe militantëve palestinezë në Gaza. Më shumë...

Nga Project Syndicate

Pushteti i Trump po zbehet/ Rreziqet që i kanosen Amerikës…

Muajt ​​e ardhshëm mund të jenë veçanërisht të rrezikshëm për Amerikën dhe botën. Ndërkohë që...

Nga The Economist

Politikat për emigracionin, “çelësi” për t’iu fituar zemrat amerikanëve…

Kur dy parti politike të kundërta mendojnë se po fitojnë, njëra prej tyre zakonisht është...

Nga New York Times

Çfarë përfitoi Irani nga vrasja e gazetarit saudit?

Vrasja e gazetarit saudit ka dëmtuar më tej strategjinë e brishtë të administratës së Trump...

Detajet

Zjarret në Kaliforni, arrin në 44 numri i viktimave

Numri i viktimave nga zjarri përbindësh në Kaliforni ka arritur në 44, duke e bërë...

"Cënon interesat kombëtare"

Pakti i OKB-së për migracionin/ Heq dorë edhe Bullgaria?

Pas Austrisë, edhe zyrtarët bullgarë po sinjalizojnë se vendi nuk do të nënshkruajë një pakt...

"Marrëveshja do të prezantohet nesër"

Brexit/ Samiti i nëntorit do të shtyhet?

Mungesa e përparimit në çështjen e kufirit irlandez nënkupton se samiti i nëntorit për të...

Vazhdojnë sulmet ndaj demokracisë

SHBA duhet t’i japë një mësim Hungarisë para se të jetë vonë…

Nëse ka një mësim që e kemi mësuar në 100 vjet që nga përfundimi i...